Eko-sistemin sırrı kar tanelerinde

Kar tanelerini toplayarak eksi 170 santigrad derecede donduran Amerikalı hidrologlar, eko-sistemle ilgili yeni bulgulara ulaşmayı hedefliyor.

Maryland'deki Beltsville Tarım Arnaştırma merkezi'ndeki çalışan biliminsanları düz plaka üzerine düşen kar tanelerinin birbirinden muhteşem görünüşteki örneklerini teker teker topluyor.

FOTO-GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

İnsan yapımı kar tanelerinin şekilleri daha çok pıhtılaşmış kana ve yuvarlak bir yapıya sahipken 450 kez büyütülmüş doğal kar taneleri birsbirinden muhteşem görünüme sahip olmasıyla dikakt çekiyor.

Kar tanelerini yakından inceleyen hidrologların amacı, kar kristallerinin ihtiva ettiği su moleküllerinden su rezervlerinin hacmini doğru tahmin edebilmeyi ve bu sayede su taşmalarını önceden öngörebilmeyi umuyor.

Henüz araştırmalarının başında olduklarını belirten araştırmacılar, sonuca ulaşma konusunda ise oldukça iyimser. Çıplak gözle görülemeyen kar taneleri arasında aynı büyüklükte, aynı şekilde, aynı sayıda su molekülü ihtiva eden iki kristala rastlamak imkansız. Çok sayıda kar kristali olmasına rağmen yapı olarak hiçbiri birbirine benzemiyor. biliminsanları bu farklılığın nedenini de araştırıyor.

BİZE ULAŞIN