Muhalifler işi şakaya vurdu

Yaklaşık 18 aydır devam eden ve 23 binden fazla kişinin canına mal olan Suriye'deki isyanın gerçeklerinden kaçmak isteyen halk, rejimle dalga geçerek biraz rahatlamaya çalışıyor. Protestocuların taşıdığı sloganlar arasında ordudan firar edip Türkiye'ye kaçanlara yönelik,"Sayın firariler, Suriye devrimi Suriye'de meydana geliyor, Türkiye'de değil" veya Fransa'ya kaçan eski rejim komutanına yönelik "Tuğgeneral Menaf Tlas yönetimindeki Charles de Gaulle birliği Champs Elysees'i ele geçirdi" gibi yazılar göze çarpıyor. İşte internette dolaşan bazı fıkra ve espriler:
Suriye genelinde saflığıyla bilinen ancak devrimin başkenti unvanı alan Humus için: Ne zaman rejim sokağa çıkma yasağı koysa, Humuslular "Bu doğru mu?" diyerek sokağa akın ediyor.
Bir Humuslu füzeyle oynarken bir başkası yanına yaklaşır ve patlamaması için dikkatli olması gerektiğini söyler. O da, "Merak etme bu patlasa bile rejim bir başkasını atar" der.
İsyanın Halep'e yayılmasından önce şehre giden bir Humuslu başörtülü karısıyla Halep sokaklarında dolaşır. İki saat sakin ve patlama olmayan sokaklarda dolaştıktan sonra karısına döner ve "Başörtünü çıkarabilirsin. Burada tek bir erkek bile yok" der.
Sünni Başkan Yardımcısı Faruk el Şara'nın kaçmasından korkan Beşar Esad, kaçmasın diye artık Şara ile aynı odada uyumaya başlamıştır. Esad'ın karısı Esma ise artık kanepede yatmak zorundadır.
Bir karikatürde Esad, kaçtıkları için boş kalan bakanlık ve güvenlik örgütlerinin yönetimini ele alıyor. Önünde doğrudan yönettiği kurumların listesine bakar ve "En azından artık bakanların kaçmasından endişelenmeme gerek yok" diyor.
Bir başka karikatürde ise bakan yemin töreninde, "Kaçmayacağıma yemin ederim" diye konuşuyor.
Gaz, elektrik, su gibi ihtiyaçlardan mahrum kalan Suriyeliler, 2012 Olimpiyatları'nda tüpgazını merdivenden çıkarma yarışması olsa, altın alacaklarından emin.
Evine canlı bir tavuk getiren adama karısı, ne bir bıçakları ne de pişirmek için gaz olduğunu söyler. Bunun üzerine tavuk, "Yaşasın Beşar Esad" diye bağırmaya başlar.

BİZE ULAŞIN