Washington: Esad’la olmaz

Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil'in "Muhaliflerle diyalog kurmaya hazırız, gerekirse Esad'ın istifasını bile tartışırız" sözlerine ABD'den net cevap geldi: Esad'la olmaz, gitmeli

Suriye'nin Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil, Rus yetkililerle görüşmek için gittiği Moskova'da muhaliflerle her türlü diyaloga açık olduklarını söyledi. "Muhaliflerle oturup konuşmaya hazırız. Her meseleyi müzakere edebiliriz" diyen Cemil, Beşar Esad'ın istifasının diyalog için ön şart olarak ileri sürülmesi durumunda ise hiçbir ilerleme sağlanamayacağını belirtti. Cemil "Ama bir diyalog ortamı bulabilirsek, Esad'ın istifasını bile tartışabiliriz, neden olmasın" şeklinde konuştu. Kadri Cemil'in açıklamalarına ABD'nin cevabı gecikmedi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Suriye'deki mevcut rejimle hiçbir müzakere imkânının kalmadığını belirterek, "Esad'la olmaz. Onunla hiçbir şekilde diyalog mümkün değil. Tek çözüm Esad'ın gitmesi" dedi. Suriye Ulusal Konseyi de Kadri Cemil'in açıklamalarında yeni bir unsur bulunmadığını kaydetti. Konseyden yapılan açıklamada, Cemil'in şimdiye kadar hep söylenen şeyleri tekrarladığı vurgulanarak, bu yöntemle çözüme ulaşılmasının imkânsızlığı dile getirildi.

MÜLTECİ SAYISI 74 BİNİ GEÇTİ

Suriye ordusunun bayram boyunca muhaliflere yönelik olarak düzenlediği operasyonların ise dün de devam ettiği açıklandı. Ordu birliklerinin ülkenin kuzeyindeki Halep ile başkent Şam'daki saldırılarında, çoğunluğu Şam'da olmak üzere en az 40 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Başkentin Kfar Susa, Muzamiye ve Duma bölgelerinin yoğun topçu ateşi ve hava bombardımanı altında olduğu kaydedildi. Öte yandan İran Savunma Bakanı Ahmed Vahidi, Suriye ile imzaladıkları ortak savunma anlaşmasının hâlâ yürürlükte olduğunu açıkladı, ancak Şam yönetiminden bu anlaşma çerçevesinde kendilerine herhangi bir talebin iletilmediğini söyledi. Fransa Başbakanı Jean-Marc Ayrault ise, ülkesinin Suriyeli muhaliflere iletişim araçları ve korunma amaçlı mühimmat gönderdiğini ifade etti. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Türkiye'de bulunan Suriyeli mülteci sayısının 74 bin 112 olduğu bildirirken, Kilis Devlet Hastanesi'nde tedavi gören Suriyelilerden 3'ünün öldüğü kaydedildi.

SURİYELİ TUTUKLU 27 YIL SONRA SERBEST
srail'in 1985'ten bu yana hapiste tuttuğu Sıtkı El Makt adlı Suriyeli sonunda serbest bırakılarak Golan tepelerindeki evine döndü. Golan'daki en büyük yerleşim alanı olan Mecdel El Şems köyünde yaşayan El Makt, İsrail işgaline direniş gösterdiği için tutuklanmış, ordu mahkemesi tarafından 27 yıl hapse mahkûm edilmişti. Özgürlüğüne kavuşmasının ardından Anadolu Ajansı'na konuşan El Makt "Tutsaklarla ilgilenmek insanlık borcu" dedi.

TÜRKMENLER'İN DİRENİŞİ SÜRÜYOR
Suriye'nin batısında bulunan Lazkiye kenti çevresinde yer alan köylerini korumak için silahlanan Türkmenler'in, ordu birliklerine karşı gösterdiği direniş sürüyor. Aralarında çeşitli Arap ülkelerinden gelen gönüllü savaşçıların da bulunduğu Türkmenler, Lazkiye'de kontrol altına aldıkları alanlarda kuş uçurtmuyor. Esad'a bağlı birliklerin bombardımanları ve aşırı sıcaklar sonucu sıklıkla orman yangınlarının çıktığı bölgede, Türkmenler yangın söndürme çalışmalarında da aktif şekilde görev alıyor. Tamamen kendi imkânlarıyla elde ettikleri silahları kullanan Türkmenler, Esad rejiminin sonunun yaklaştığını savunuyor.

BİZE ULAŞIN