ABD'de Muşlu delege

Mitt Romney'in resmen ABD Başkan adayı ilan edileceği Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kurultayı'nda oy kullanacak tek Türk delege olma başarısını gösteren Muş Vartolu Ersal Özdemir,"Romney, Türkiye'yi önemli bir müttefik ve dost olarak görüyor" dedi.

ABD'de Mitt Romney'in resmen Cumhuriyetçilerin başkan adayı ilan edileceği, Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kurultayı'nda oy kullanacak 2000'i aşkın delege arasında bir de Türk bulunuyor. Indiana eyaletinden başarılı işadamı Ersal Özdemir. Başarılı çalışmalarıyla Indiana eyaletinin en gözde işadamlarından biri haline gelen ve siyasette de aktif rol alarak, 1998 yılından beri Cumhuriyetçi Parti'nin değişik kollarında üst düzey görevler üstlenen ve adaylara bağış toplantıları düzenleyen Özdemir, seçimlere 2 ay kala tüm Amerikan kamuoyunun yakından takip edeceği, Romney'in seçim kampanyasını resmen başlatacak bu önemli kurultayda tek Türk kökenli delege olma başarısını gösterdi.

Türk Amerikalılara örnek olacak nitelikteki bu başarısı ve Romney'in ABD Başkanı olması halinde bunun Türk-Amerikan ilişkilerine olası yansımalarıyla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Özdemir, 2008 yılındaki kurultayda da kendisine gelen istek üzerine delege olduğunu, 1998 yılından beri finans, gençlik kolu başkanlığı gibi parti içinde birçok görev aldığını, değişik adaylara destekler verdiğini anlattı.

"ABD çapında birçok delege var, onlardan biri olmak güzel birşey" diyen Özdemir, tek Türk delege olmanın parti üyeleri arasında Türklere karşı farkındalık yarattığını belirterek, "Çünkü ortalıkta olmadığınızda kimse fark etmiyor. Kaç tane Türk var diye soruyorlar, başka Türk görmedik gibisinden sözler işitiyorum. Bir Türk delege olarak aralarına girmek, Türkler'in de yavaş yavaş Amerikan siyasetinde aktif olmaya başladığı şeklinde farkındalık uyandırıyor. Bir Türk Amerikalı işadamı olarak partiyi desteklemek onların hoşuna gidiyor. Bu, Türkler için olumlu bir şey" diye konuştu.

Özdemir, Indiana delegasyonundan, ABD çapındaki parti ortamlarına kadar çeşitli platformlara girmenin, parti katmanlarında görevler üstlenmenin, özel toplantı ve aktivitelere katılmanın, genel merkez toplantılarında yer almanın faydalarını bir Türk Amerikalı olarak yakından hissettiğini söyleyerek, "Parti içinde aktif olunca herkes Türkleri görmüş oluyor, Türkler de bir şekilde temsil edilmiş oluyor. Bir tane olmak zor tabi, sayı daha da fazla olsa daha güzel olur. Umarım Türkler daha da aktif olur ve birlikte daha da güçlü işler yapabiliriz" diye konuştu.


Özdemir'den Amerikalı Türklere tavsiyeler

"Siyasette aktif olmak isteyen Türk Amerikalılara tavsiyeleriniz nelerdir?" sorusu üzerine Özdemir, şunları kaydetti:"Delege olmak tabi güzel bir şey ama delege olmak şart değil, en basitinden önemli kampanyalarda gönüllü çalışan olabilirler, böylece Türklerin aktif olduğu görülür. En yerelden en federal düzeye, Kent Konseyi, Belediye Başkanlığı, Valilik, Kongre veya Başkanlık seçimleri kampanyalarında herhangi bir şekilde aktif olmak çok yararlı olur. Eğer hoşlarına giderse, gönüllü olmanın ötesine geçerek, politikanın içine biraz daha girip, seçilen adaylar için çalışabilirler, böylece 'staffer' olarak ofislerine girmiş oluruz. Ondan sonra isterlerse politikaya değişik şekillerde atılabilirler. Aday olabilirler, öyle bir durumda biz onlara her türlü desteği veririz. Yapacak çok şey var açıkçası. Herkes bir noktadan başlayabilir".

Özdemir, "bir Türk delege olarak parti içinde gördüğü yaklaşıma" dairse, kendisini tanıyanlarla zaten her konuda samimi diyaloğunun olduğunu, tanımayanların ise Türklerin şu ana kadar çok aktif olmaması nedeniyle bir Türk delege gördüklerinde şaşırdığını söyledi. Özdemir, "Tabi ilk başlarda kendinizi kabul ettirmeniz gerekiyor, hemen kapılarını açmıyorlar. Parti çalışmalarına ne kadar katkı sağlarsanız, ne kadar çaba ortaya koyarsanız, adaylara ve partiye ne kadar yardımcı olursanız ve çok çalışırsanız, yıllar içinde size kapılar açılmaya başlıyor" dedi.

Romney'in Türkiye'ye bakışı ve seçimleri kazanıp ABD Başkanı olması halinde bunun Türk-Amerikan ilişkilerine olası yansımalarına dair bir soru üzerine Özdemir, Türkiye'nin, bulunduğu coğrafya gereği, özellikle Arap Baharı çerçevesindeki gelişmelerden dolayı ABD için her zaman önemli bir ülke olduğunu belirtti.

Özdemir, Romney'in İsrail'i Obama'ya oranla daha fazla desteklediği ve açıklamalarında da bu duruşunu Obama'ya göre daha vurgulu şekilde ortaya koyduğunu kaydederek, "Yani Mavi Marmara gibi bir olay daha meydana gelirse ve Türkiye ya da İsrail'den birini seçmek durumunda kalırlarsa, büyük ihtimalle İsrail'i seçerler. Ancak hiçbir ABD Başkanı Türkiye'yi görmezden gelemez. ABD'nin bölgedeki çıkarlarıyla çelişmediği müddetçe Türkiye ile iyi ilişkiler devam edecektir" diye konuştu.

Görevde olan bir başkanla iyi ilişkiler inşa etmeye devam etmenin haliyle daha kolay olduğunu, Romney'in başkan olması halinde ise Türk hükümetinin iyi ilişkilerin en baştan tesisi için çaba göstermesi gerekeceğini ve bunun tabi ki zaman alacağını ifade eden Özdemir, bu noktada Türk Amerikalılara da görevler düştüğünü söyleyerek, "Tabi ki tek kişi yeterli değil ama ben de bir Türk Amerikalı işadamı olarak ABD'deki Türk Amerikalılara karşı olumlu hisler yaratmaya katkı sağlamak adına elimden geleni yapacağım" dedi.

Özdemir, geçen ay Romney'le Indianapolis'i ziyareti sırasında yemek yeme olanağı bulduğunu, Romney'in Türkiye'yi önemli bir müttefik ve dost olarak gördüğünü ve desteklediğini belirterek, "Benim genel izlenimim, (Romney ABD Başkanı olursa) önemli bir müttefik olarak Türkiye'ye bakışın olumlu olacağı yönünde" ifadesini kullandı.

BİZE ULAŞIN