'Batı risk almaya yanaşmıyor'

Türkiye, mülteci baskısını hafifletmek için BM'nin Suriye sınırları içinde kamplar oluşturmasını istiyor. Ancak çatışmalara dahil olmak istemeyen batılı ülkeler bu çözüme yanaşmıyor.

Salı 28.08.2012 00:00
ABONE OL
Amerikan Los Angeles Times gazatesinde yer alan haberde kuşatılmış vaziyetteki Türk yetkililerin Pazartesi günü giderek artan Suriyeli mülteci sayısı karşısında uluslararası yardım çağrısı yaptıkları hatırlatıldı. Bunalmış Türk yetkililer yeni kamplar inşa edip yerleştirme telaşı içindeyken sınırın Suriye tarafına binlerce mültecinin geldiğini belirten LAT, yeni gelenlerin güvenlik kontrollerinin sıkılaştırılmasına yolaçtığı haberlerine değindi. LAT, "Türkiye şimdiden 80 bin Suriyeli mülteciyi kabul etmiş durumda ve birkaç yeni kampla kapasite yaklaşık 100 bine ulaşacak. Türk yetkililer rakamın bir sınır olabileceğini belirtti. Mülteci akımı son haftalarda şiddet Suriye çapında alevlenirken kabarmış vaziyette" dedi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun "Artan mülteci sayısının getirdiği belli bir yük var ve bu uluslararası toplum tarafından paylaşılmalı" görüşünü aktaran LAT, Türkiye'nin BM'ye Suriye'de mülteci kampları kurulması önerisinde bulunduğunu yazdı. Böylesine bir güvenli bölgenin koruma amaçlı silahlı kuvvetler gerektirebileceğine değinen LAT, ABD ve diğer bazı batı ülkelerinin Suriye'deki azgın çatışmaya dâhil olma konusunda çekingen olduklarını belirtti. Los Angeles Times, sorunun BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'deki insani krize ayrılan oturumunda Perşembe günü ele alınabileceğini belirtirken, "200 binden fazla mülteci, Türkiye, Ürdün, Lübnan ve Irak'a kaçma mücadelesi veriyor. Bu çıkışlar çatışmanın bölge üzerinde nasıl bir istikrarsızlaşma tehdidi oluşturduğunu gösteriyor. Suriye bağlantılı şiddet aynı zamanda Lübnan'a da yayılmış durumda" dedi.

SÜRGÜNDE GEÇİCİ HÜKÜMET ZOR


LAT, Fransız Cumhurbaşkanı François Hollande'ın oluşması durumunda yeni Suriye liderliğini tanıyacağını bildirdiğine ilişkin sözlerine yer verdi. Hollande'ın Esad'a karşı olanlara yeni bir geçici hükümet ilan etmeleri çağrısında bulunduğunu kaydeden LAT, "Uzmanların çoğu sürgündeki bir geçici hükümeti, Suriye muhalefetinin siyasi, etnik ve mezhepsel çizgilerle derin bir şekilde bölünmesi yanında, üzerinde birleşilmiş bir liderlikten yoksun bulunmasından dolayı uzak bir hedef olarak görüyor" dedi.