Bolaven Tayfun'u Güney Kore'yi vurdu

Güney Kore'yi dün gece itibari ile etkisi altına alan Bolaven Tayfunu, ülkede ulaşımı felçe etti. Tayfun sonucu 25 kişi öldü.

Güney Kore, dün gece itibari ile Bolaven Tayfunu'nun etkisi altına girmeye başladı. Yapılan açıklamaya göre son 10 yılın en büyük tayfunu olacağı bildirildi. Saatte hızı 50 kilometreyi geçebileceği ifade eden yetkililer, can kaybına sebep olabileceği uyarsında bulundu. Bu yüzden okullar dünden itibaren tatile girmek zorunda kaldı. Bazı devlet daireleri ise bugün çalışmalarına ara verdi.

Güney Kore'nin güney batı bölgesinden kuzey doğu bölgesine ilerleyen Bolaven Tayfunu, ülkenin güney tarafında Çin'e ait 2 balıçı gemisinin batmasına sebep oldu. Güney Kore yetkililerince yapılan arama-kurtama çalışmalarına rağmen 25 kişilik mürettebattan sadece 10 kişi kurtalıralabildi. Öte yandan Jeju Adası açıklarında Güney Kore'ye ait demir almış 6 geminin battığı öğrenildi.

Ülkeye hakim olan şiddetli fırtına bir çok yerde ağaçları söküp attı. Bazı tren istasyonlarında ise vagonların yerlerinden hareket etmesine sebep oldu. Ülkenin güney bölgesinde fırtınadan dolayı 10 kişi Koreli yaşamını yitirdi. Bir çok ev kullanılmaz hale gelirken, tarlalar ise telef oldu.

Tayfun ülkede en büyük darbeyi ulaşıma vurdu. Güney Kore'nin en büyük uluslararası havalimanı olan İncheon Havalimanı'na giden yollar trafiğe kapatıldı. Öte yandan iki yüze yakın uçuş iptal edildi. Sahil bölgelerinde ise adalara ulaşımı sağlayan gemi işletmeleri bugün seferlerine ara vermek zorunda kaldı. Sahile yakın bölgelerde ise biri çok tren seferi iptal edildi.


BİZE ULAŞIN