'Buldozerle ölüm' davasına ret

İsrail mahkemesi, Gazze Şeridi'nde 2003'te Filistinlilerin evlerinin yıkılmasına engel olmaya çalışırken bir buldozer tarafından ezilerek öldürülen Rachel Corrie'nin ailesinin İsrail ordusu aleyhine açtığı davayı reddetti.

ABD'li aktivist Rachel Corrie, 2003 yılında Gazze Şeridi'nde Filistinlilerin evlerinin yıkılmasına engel olmaya çalışırken, İsrail ordusuna ait bir buldozer tarafından ezilerek öldürüldü.

ABD'li aktivist Rachel Corrie'nin ailesi, 23 yaşındaki kızlarının uluslararası hukuk çiğnenerek öldürüldüğü gerekçesiyle İsrail ordusuna dava açtı.

Hayfa'daki yerel mahkeme, İsrail ordusunun, Rachel Corrie'nin ölümünden sorumlu olmadığına karar verdi. Mahkeme, İsrail ordusu aleyhine açılan davayı da reddetti.

'ÜZÜCÜ BİR KAZA'

Hayfa'daki yerel mahkemenin kararını okuyan yargıç Oded Gershon, 23 yaşındaki Corrie'nin ölümünü "üzücü bir kaza" olarak nitelendirdi. Yargıç Gershon, Rachel Corrie'nin ölümüne neden olan kazanın, savaş koşullarında meydana geldiğini belirterek, bundan İsrail devletinin sorumlu tutulamayacağına vurguladı.

'1 DOLARLIK SEMBOLİK DAVA'

ABD'li aktivist Rachel Corrie'nin ailesi de Mart 2010'da Hayfa mahkemesine başvurarak, İsrail devleti ve savunma bakanlığı aleyhinde sembolik olarak 1 dolarlık dava açmıştı.

NTV

BİZE ULAŞIN