Ölü sayısı 206'ya yükseldi

Suriye'de yönetime bağlı ordu birliklerinin yönetim karşıtlarının yoğun olduğu kentlere ağır silahlarla saldırmasında çoğunluğu başkent Şam'ın banliyölerinde olmak üzere ölü sayısının 206'ya yükseldiği bildirildi.

Salı 28.08.2012 00:00
ABONE OL
Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, başkent Şam'ın çeşitli banliyölerinde ağır silahlarla düzenlenen operasyonlarda 113 kişinin yaşamını yitirdiğini ve kullanılan ağır silahlar sonucunda çok sayıda evin yıkıldığını kaydetti.
Örgüt, ülkenin güneyinde yer alan Dera kentinde 39, Halep'te 9, İdlib'te 17, Deyru'z Zor'da 11, Humus'ta 9, Hama'da 8 olmak üzere ülke genelinde toplam ölü sayısının 206'ya çıktığını ve yüzlerce kişinin de yaralandığını duyurdu.

BAŞKENT ŞAM'IN BANLİYÖLERİ İLE DERA VE İDLİB AĞIR ATEŞ ALTINDA

Dera'ya bağlı Ciyze'de gerçekleşen operasyonlarda yerleşim birimine isabet eden havan ve top mermileri sonucu yıkılan evlerin enkazında insanların kaldığını ifade eden bölgedeki yerel kaynaklar, Halep'in Etareb ilçesine rastgele top ateşi gerçekleştirildiğini ve Bukemal kentinde de Özgür Suriye Ordusu ile nizami ordu arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını dile getirdi.

Şam'ın Mudamiye bölgesinde rejimin ağır silahlarla yerleşim yerlerine saldırmasıyla evlerin enkazında insanların olduğunu anlatan kaynaklar, Mudamiye'de çok sayıda kişinin elleri arkadan bağlanıp idam edildiğini söyledi.

Şam'ın Zemelka bölgesinde de güvenlik güçlerinin bir katliam gerçekleştirdiğini ve bölgenin ağır top ateşi altında olduğunu belirten kaynaklar, İdlib ve çevresinin helikopter destekli düzenlenen operasyonlarda bir çok yerin harabeye döndüğünü ve halkın güvenli bölgelere kaçmaya çalıştığını kaydetti.

Kaynaklar, Halep, Humus, Hama ve Deyru'z Zor kentlerinde operasyonların devam ettiğini vurguladı.