Son iki günde 347 ölü

Muhaliflerle ordu birlikleri arasındaki çatışmaların devam ettiği Suriye'de, son iki günde en az 347 kişi hayatını kaybetti. Muhalifler, Hama'da bir uçağı düşürdüklerini iddia etti

Çarşamba 29.08.2012
Son Güncelleme: Çarşamba 29.08.2012
ABONE OL

Rejim muhalifleriyle Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı güçler arasındaki çatışmaların bütün şiddetiyle devam ettiği Suriye'de son iki günde 260'tan fazla insanın hayatını kaybettiği bildirildi. Çoğunluğu başkent Şam'ın dış mahallelerinde olmak üzere 206 kişi önceki gün ölürken, dün de 141 kişi çıkan çatışmalarda, 27 kişi de Şam'da meydana gelen bombalı saldırıda yaşamını yitirdi. Şam'ın dış mahallelerinden Caramana'daki saldırıda bir cenaze töreni sırasında bombalar patlarken, bölgenin nüfusunun çoğunluğunun Dürzi ve Hıristiyanlardan oluştuğu kaydedildi. Başkentin birçok semtine ordu helikopterlerinden tehdit içerikli broşürlerin atıldığı da açıklandı. Muhalifler, önceki gün Şam'da düşürdüklerini açıkladıkları bir helikopterin ardından, dün de Hama'da Rus yapımı bir MİG savaş uçağını düşürdüklerini öne sürdü. Öte yandan, Rusya Genelkurmay Başkanı General Nikolay Makarov, Rus askeri danışmanların Suriye'yi terk etmediklerini ve hepsinin görevlerinin başında olduğunu açıkladı. Makarov "Suriye ile ilgili planlarımız devam ediyor" dedi.

ESAD'IN BAŞINA ÖDÜL KOYDUĞU ASKER KONUŞTU
Beşar Esad rejimi tarafından başına 200 milyon dolar ödül konan Özgür Suriye Ordusu komutanlarından Abdulkadir Salah, Suriye ordusunun psikolojik olarak çöktüğünü açıkladı. Anadolu Ajansı'na konuşan Salah, "Esad rejimi karada iflas ettiği için, top atışı ve hava saldırılarını şiddetlendirdi. Cesetler hâlâ göçük altında, ölü sayısını bu nedenle tam olarak tespit edemiyoruz" dedi. Ellerinde tıbbi teçhizat olmadığı için ölü sayısının da arttığını kaydeden Salah, gün geçtikçe daha fazla köşeye sıkışan Esad'ın kimyasal silah kullanabileceğine dikkat çekti. Salah, rejimin basın mensuplarını özellikle öldürttüğünü de iddia etti.