İran'dan 'küresel demokrasi' çağrısı

Tahran'daki Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi'nde dünyanın birkaç Batı ülkesinin diktatörlüğü altında yönetildiğini belirten İran'ın dini lideri Hamaney, "Tüm dünyanın demokratik katılımını sağlayacak bir yapı oluşturulmalı" ifadesini kullandı.

İran'ın ev sahipliği yaptığı 16. Bağlantısızlar Hareketi Zirvesi'nde konuşan İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD ve Batı ülkelerine eleştiride bulunarak, "Siyonist (İsrail) rejimi nükleer silahlarla donatarak bu hassas bölge için büyük bir tehdit oluşturdular" dedi. Ayetullah Hamaney, Bağlantısızlar Hareketi'nin benimsediği siyasi, kültürel ve ekonomik bağımsızlık, hiçbir kutba bağlı olmama, ve üye ülkeler arasındaki dayanışmanın artırılması hedeflerinin bugün de geçerli olduğunu belirterek, uluslararası ilişkilerin tek taraflı çıkar, korku ve tehdit üzerine değil, ortak çıkar ve tüm insanlığın menfaatini gözetecek bir esasa göre olması gerektiğini söyledi.

Hamaney, dünyanın yeni bir uluslararası düzene geçiş sürecinde olduğunu ifade etti. Yeni dünya düzeninin tüm ülkelerin katılımını ve halkların haklarına saygıyı esas alan bir yapı üzerine inşa edilmesi gerektiğini belirten Hamaney, Bağlantısızlar Hareketi'nin bu yönde yeni roller üstlenebileceğini kaydetti.

"Dünya birkaç Batı ülkesinin diktatörlüğü altında yönetilmemeli" diyen Ayetullah Hamaney , "Tüm dünyanın demokratik katılımını sağlayacak bir yapı oluşturulmalı" ifadesini kullandı. BM Güvenlik Konseyi'nin adil olmayan ve tamamen antidemokratik bir yapı ve mekanizmaya sahip olduğunu ifade eden Hamaney, sözlerini şöyle sürdürdü: "ABD ve işbirlikçileri, bu sorunlu ve hatalı yapıyı suistimal ederek zorbalık yapabiliyorlar. Onlar, insan hakları diyorlar, ancak Batı'nın çıkarlarını gözetiyorlar. Demokrasi diyorlar, ama ülkelerde askeri müdahaleleri onun yerine getiriyorlar. Terörizmle mücadele diyorlar, ancak savunmasız insanları, köyleri, kentleri silahlara ve bombalara hedef gösteriyorlar. Onların
görüşüne göre, insanlık birinci, ikinci ve üçüncü sınıf vatandaşlar olarak ayrılıyor. Asya, Afrika ve Latin Amerika'daki insanların canını değersiz, ABD ve Batı Avrupa'dakilerin canını değerli olarak kabul ediyorlar. ABD ve Avrupa'nın güvenliği önemli, geri kalanlarınki önemsiz olarak
görülüyor. İşkence ve terörizm Amerikalılar, Siyonistler ve yandaşları tarafından yapılırsa tamamen göz yumulur ve izin verilir. Onların dünyanın birçok yerindeki gizli zindanlarda savunmasız, avukatsız ve yargılanmadan tuttukları mahkumlara yaptıkları en iğrenç ve kötü işkencelere şahit olunuyor."

'Ortadoğu nükleerden arındırılmalı'

İran dini lideri Hamaney, "Dünyada barış ve istikrarın sağlanması ile kitle imha silahlarının yok edilmesi herkesin talebi ve en önemi sorunlardır"
dedi. Hamaney, nükleer silahlara sahip ülkelerin bu silahları, uluslararası siyasetteki konumlarını sürdürmenin aracı olarak gördüğüne dikkati çekti. İran'ın nükleer silahlara karşı olduğuna vurgu yapan Hananey, "İran İslam Cumhuriyeti, nükleer, kimyasal ve benzeri silahların kullanılmasını büyük ve bağışlanmaz günah olarak görüyor. Biz Orta Doğu'nun nükleer silahlardan arındırılmasını önerdik ve buna hala bağlıyız" diye konuştu. Nükleer enerjiden yararlanmanın uluslararası yasalar gereği her ülkenin hakkı olduğunu ve bu haktan vazgeçmeyeceklerini ifade eden Hamaney, nükleer silahlara sahip ülkelerin nükleer teknolojiyi kendi tekellerinde tutmak istediklerini söyledi.

Filistin Filistinliler'indir...

Ayetullah Hamaney, Filistin sorununun, insanlığın en önemli sorunlarından biri olduğunu belirterek "Siyonist rejim (İsrail) Filistin halkına karşı
cinayetler işlemekten kaçınmıyor" dedi. "Filistin, Filistinlilerindir. İşgalin sürmesi büyük bir zulüm, tahammül edilemez, bölge ve dünya barışı için büyük bir tehlikedir" diyen Hamaney, Batı ülkelerinin önerdiği hiçbir barış planının başarılı olamadığına işaret etti. Hamaney, ABD'ye İsrail'i destekleme politikasından vazgeçme çağrısı yaptı.

Zirveden notlar...

Bağlantısızlar Hareketi'nin Tahran'da bugün başlayan zirve toplantısında örgütün dönem başkanlığı Mısır'dan İran'a geçti. İran üç yıl sonra bu görevi Venezüela'ya devredecek.

Zirvede BM Genel Sekreteri Ban Ki mun ile Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi de hazır bulunuyor.

Türkiye'yi Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın temsil ettiği zirveye 40 kadar ülke devlet ya da hükümet başkanı, diğer ülkeler de dışişleri bakanlarıveya özel elçi düzeyinde katılıyor.

Zirvede Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Meclis Başkanı Ali Laricani, Yargı Erki Başkanı Ayetullah Muhammed Sadık Laricani, Uzmanlar Meclisi ve Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Ali Ekber Haşimi Rafsancani de hazır bulunuyor.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin zirveye katılması ise iki ülke arasında diplomatik ve siyasi ilişkilerin geliştirilmesinin dönüm noktası olarak değerlendiriliyor.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın da zirvede hazır bulunması Yaser Arafat'ın ölümünden sonra Tahran'a yapılan ilk üst düzey ziyaret olması bakımından önem taşıyor.

Zirveye katılan 7 bin 500 delege, ağırlıklı olarak, dünyanın nükleer silahlardan arındırılması, terörizmle mücadele, Filistin sorunu, Suriye;dekiolaylar, İsrail;in nükleer silahlarının oluşturduğu tehdit, küresel mali kriz, BM;de yapısal değişikliklere gidilmesi gibi konuları ele alıyor.

Sonuç bildirisinde Filistin ve Suriye ile ilgili çalışma grubu oluşturulması kararı ile Filistin topraklarındaki İsrail işgali başta olmak üzere her türlü işgal ve yabancı müdahaleleri kınayan ifadelerin yer alması bekleniyor.

Zirveyi 110 ülkeden basın mensubu izlerken, fiziki imkanların darlığı nedeniyle sınırlı sayıda kameraman ve foto muhabiri toplantı salonuna alındı.

Resmi, yarı resmi kurum ve kuruluşlar ile bazı özel kuruluşların zirve süresince tatil edildiği Tahran;da on binlerce polis güvenliği sağlıyor.

Bağlantısızlar Hareketi

Bağlantısızlar Hareketi, 120 üye ve 20 gözlemci ülke ile Birleşmiş Milletler'den (BM) sonra en büyük teşkilatlardan biri olma özelliğine sahip.1961'de Belgrad'da kurulan Bağlantısızlar Hareketi, günümüzde dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 60'ını kapsıyor. BM üyelerinin yaklaşık üçte ikisini barındıran Bağlantısızlar Hareketi'nin öncelikli amaçları; üye ülkelerin bağımsızlık ve egemenlikleri ile toprak bütünlüğünü koruma, istila, sömürgecilik, ırkçılık ve her türlü ayrımcılıkla mücadele, işgal ve dış müdahalelere karşı koyma olarak tanımlanıyor. Askeri paktlardan uzak durmayı ilke edinen Bağlantısızlar Hareketi, hiçbir kutba bağlı olmadan bir güç birliği oluşturmayı hedef edinmiş durumda.

Dünyanın terörizm ve nükleer silahlardan arındırılmasını ilke edinen Bağlantısızlar Hareketi, üç yılda bir yaptığı liderler düzeyindeki zirvede bölgesel ve uluslararası güncel sorunları masaya yatırıyor. Çoğunluğunu üçüncü dünya ve gelişmekte olan ülkelerin oluşturduğu Bağlantısızlar Hareketi, gelişmiş ülkelerle ticari ilişkilerin artırılması, sürdürülebilir kalkınma ile adil servet dağılımı için politika geliştirmeye çabasında.

BİZE ULAŞIN