‘Osmanlı centilmeni bir küresel oyuncu’

Alman Frankfurter Allgemeine gazetesi , İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri İhsanoğlu’nun başında bulunduğu kurumu BM’den sonra dünyanın en etkili global aktörü haline getirdiğini yazdı.

Dünyada bilim adamı olarak saygın bir yere sahip olan İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun geniş bir portresine yer veren Almanya'nın en çok okunan gazetelerinden Frankfurter Allgemeine, "2005'den itibaren İslam Dünyası içinde hiçbir anlaşmazlık yoktur ki İhsanoğlu sessiz bir arabulucu olarak müdahale etmesin"diye yazdı.

İİT'nin şu anki en acil gündem maddesinin Suriye krizi olduğu belirtilen Rainer Hermann imzalı analizde, "İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üye ülkeleri Genel Sekreter tarafından olağanüstü bir zirve için Mekke'ye davet edildi. Fakat 57 üye ülkeden bir temsilci eksikti. O da Suriye. 9 ay once Arap Ligi Suriye'nin üyeliğini askıya almıştı. Şimdi Birlesmis Milletler'den sonra ikinci büyük teşkilatın ülkeleri acil zirve için bir birlik oluşturmaktadır. İşte bu birleşme 1,5 milyar Müslümanın temsil edilmesi anlamına gelmekte ve Suriye'yi engel olarak görmek istememektedirler" denildi.

İİT dini bir kurum değil aksine Müslüman sayısı çoğunlukta olan ülkelerin politik birleşmesi olduğu kaydedilen analizde şu görüşlere yer verildi: "1969 Yılında kuruldu ama uzun bir zaman gölgede kaldı. İİT'yi ilk defa İhsanoğlu dünyanın global aktorü haline getirdi. Ondan önceki genel sekreterler, Nijer, Senegal, Pakistan, Malezya, Tunus ve Fastan geliyordu. Atanmış olan bu isimler etkisiz ve sessiz kaldılar.

Temmuz 2004'te Türk İhsanoglu ilk defa yapılacak olan genel sekreter secimlerinde aday oldu. Kendisinin İİT için bir şans olduğunu göstermeliydi. 1943 yılında Kahirede doğmus olan Prof. İhsanoğlu hem Arap dünyasına hem de Türkiye'ye eşit derecede tanıdık bilim adamı olarak İslam bilim tarihi konularında çalışmış, kültürler arasında rahatlıkla hareket edebilmektedir.

Kimyager ve Bilim Tarihçisi

Bu, Osmanlı centilmeni Kahire'de kimya okudu. 1970'de Türkiye'ye dönerek Ankara Üniversitesi'nde Organik Kimya üzerine doktora yaptı. Daha sonra Exeter Üniversitesi'nde çeşitli araştırmalar yaptı. Türkiye'ye dönüşünden sonra İslam dünyasının tarihi üzerine çok derin araştırmalar gerçeklestirdi. 1980'lerde o zamanki adı İslam Konferansi Teşkilatı olan İİT'nin, İstanbulda kurulmuş olan İslam Sanatı, Tarihi ve Kültürü Araştırma Merkezi'nin (IRCICA) Genel Direktörü oldu. Araştırmaları Avrupa, Kuzey Amerika ve İslam dünyasından 16 fahri doktora ile ödüllendirildi.

2005'den itibaren bu yüzü dünyaya dönük ve bir çok dil konuşabilen Kimyager ve Bilim Tarihçisi İslam İşbirliği Teşkilatını aktif ve medeni bir kurum haline getirdi. Teşkilatın değiştirdiği şartında insan haklarını referans aldı, terörle mücadeleye karşı ve kültürler arası diyaloğu teşvik eden 10 yıllık bir eylem planı ortaya koydu. Ekonomik programının amacı üye ülkelerin ticaretlerinin yüzde yirmisini kendi aralarında gerçeklestirmeleridir.

Genel Sekreter Geçtiğimiz yıl İİT'nin profilini yükseltmek için teşkilatın adını İslam İşbirliği Teşkilatı olarak değiştirmiştir.

BM Genel Sekreteri Banki Moon İİT'yi stratejik ve belirleyici bir partner olduğu için takdir ediyor. Çünkü bir çok problemin çözümünde çok önemli bir rol oynuyorlar."

BİZE ULAŞIN