Esad ve muhaliflerden toplu infaz

Suriye'deki çatışmalarda muhalifler dün 40 askeri öldürürken, Beşar Esad'ın ordusu da 60'ı toplu halde olmak üzere 90 can daha aldı

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad rejimi ile muhalifleri arasında 18 aydır devam eden çatışmalarda yeni katliamların arkası kesilmiyor. Muhaliflere göre şimdiye kadar 30 binden fazla kişinin öldüğü çatışmalarda dün ise her iki taraftan da toplamda 130 kişi öldü. En şiddetli çatışmalar Humus, Halep ve Dera'da görülürken, İdlib'de ise Esad'a bağlı 40 askeri öldüren muhalifler Hırbet El Coz'u ele geçirdi. Dera kentinde Esad ordusunun yaralananları taşıyan araçlara düzenlediği saldırıda 30 kişi öldü. Suriye Ordusu'nun Maaret El Numan'da 30'dan fazla mahkumu kurşuna dizerek öldürdüğü belirtildi. Ülke genelinde çatışmalarda 30 kişi daha hayatını kaybetti.

MUHALİFLER KARIŞTI
Öte yandan Suriye Ulusal Konseyi'nin (SUK) Genel Başkanı Abdülbasit Seyda, Esad'a bağlı Baas Partisi ile işbirliği konusunda yeşil ışık yaktı. Surdiye'ye giriş yaptığı ileri sürülen Seyda, "Baas Partisi içinde eli kana bulaşmamış isimlerle birlikte çalışabiliriz" dedi. Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun "Şam rejimi içinde eli kana bulaşmamış isimler var" sözüne atıf yapan Seyda'nın sözleri "Muhalifler, krizin çözülmesi için duruşlarını yumuşatıyor" yorumlarına neden oldu. Ancak SUK Sözcüsü Mohammed Sarmini ise Davutoğlu'nun önerisine "Geçici başkanın kim olabileceğini Suriye halkı söyleyebilir, Türkiye değil" diyerek kafaları karıştırdı.

BİZE ULAŞIN