Irak ile Rusya'dan dev silah anlaşması

Irak Başbakanı Nuri El-Maliki başkent Moskova'da Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev'le bir araya geldi. Moskova dışında bulunan devlet rezidansında görüşen Maliki ve Medvedev ikili ekonomik, siyasi ve enerji alanında ilişkileri ele aldı. Medvedev görüşmede son dönemde bir kısım dramatik olaylar yaşanmasına rağmen, birçok konuda iki ülke arasında ilişkilerin her zaman yakın olduğuna değindi. Maliki de görüşmede Medvedev'i Bağdat'a davet etti.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada ise Irak Savunma Bakanı Sadun El-Duleymi'nin Nisan, Temmuz ve Ağustos aylarında Moskova'ya gerçekleştirdiği ziyaretlerde toplam 4,2 milyar dolarlık askeri alım anlaşmasının imzalandığı ifade edildi. Açıklamada, "Irak delegasyonu Rus silah örneklerini inceledi. Teknik ve ticari konularda müzakerelerde bulundu. Rosoboronexport 4,2 milyar dolarlık anlaşma imzaladı." bilgisi yer aldı.

Rus basınında yer alan haberlere göre iki ayrı kontrat olarak anlaşmalar ele alındı. Buna göre, birinci kontratta 2 milyar dolar değerinde 30 adet Mi-28NE helikopterleri, ve 2,2 milyar dolar değerinde 42 adet Pantsir-S1E uçak savar ve füze savunma sistemleri yer alıyor. İkinci planlanan kontrata göre de Mikoyan MiG-29M/M2 savaş uçakları ve diğer zırhlı araçlarla ilgili görüşmeler ise sürüyor.

Maliki dün akşam basına yaptığı açıklamada, "Silahlar Rusya ile ilişkilerimizde önceliğimiz değil. Ancak bizim askeri ve savunma alanında Rusya'nın desteğine ihtiyacımız var." dedi. Irak'ın kendini korumak ve ovada, dağda, çölde ve diğer her yerde terörle mücadele etmek için silaha ihtiyacı olduğunu ifade eden Maliki, Rusya ile birçok alanda işbirliğini geliştirmek istediklerini belirtti. Maliki Irak ekonomisine yatırım yapmaları için Rus şirketlerine de çağrıda bulunmuştu.

Rusya'dan 5 milyar doların üzerinde silah alımı için gelen Irak Başbakanı Nuri El-Maliki, Suriye krizinde rejim ya da muhalif güçlerden herhangi birini desteklemediklerini de söyledi. Maliki, "Biz hükümet ya da muhalefete desteğimizi ifade eden açıklama yapmadık. Biz Suriye'de krizin barışçıl yollarla çözülmesini istiyoruz. Bu hükümetin yanında halkın karşısında durarak olmayacak. Biz halka rağmen hükümetin yanında yer almayız." dedi. Suriye'de çatışmaların Ortadoğu'da diğer ülkelere sıçrama riski olduğu uyarısı yapan Maliki, dışarıda müdahale ve muhalefetin desteklenerek rejim değişikliklerine de karşı olduklarını belirtti.

Maliki'nin yarın da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bir araya gelmesi planlanıyor.

BİZE ULAŞIN