Merkel, Atina'da umut verdi

Almanya Başbakanı Angela Merkel'i Atina ziyaretinde protesto etmek için Sintagma Meydanı'nda toplanan göstericilerle polis arasında arbede yaşandı. Polis, göstericilerin taş, kadron, taş ve mermer parçası fırlatmasına göz yaşartıcı gaz ile müdahale etti.

Atina'ya bugün öğlen saatlerinde ulaşan Merkel, Başbakan Andonis Samaras tarafından resmi törenle karşılandı. Havaalanından başbakanlık konutuna geçen iki lider, burada baş başa bir görüşme yaptı. Daha sonra ortak basın toplantısında Başbakan Samaras, görüşmede ortak anlayış, işbirliği ruhu ile Yunanistan'ın sorununu aşabileceklerini söyledi. Samaras, Merkel'e Yunanistan'ın verdiği sözleri tutacağını da söylediğini ifade etti. Bunun için ön şartın durgunluktan çıkılması ve Euro'da kalınması olduğunu belirten Samaras, Yunan halkının acı çekmesine rağmen Euro'da kalmak istediğini kaydetti. Yunan halkının para değil ayakları üzerinde kalmak istediğini vurguladı.

Merkel ise bu dönemin özellikle halk için zor olduğunu ifade etti. Yolun önemli bir kısmının geçildiğini ifade eden Almanya Başbakanı, dünkü Eurogroup toplantısında da bunun anlaşıldığını belirtti. Merkel, sürecin zor ancak Yunanistan için bu yolun tamamlanmasına değeceğini kaydetti. Merkel, ilerleme kaydedilmesi ve kalkınma için özellikle kamu yönetiminin modern bir yapıya kavuşturulmasına dair programların değerlendirileceğini belirtti. Merkel, Yunanistan'ın Euro'da kalmasını dilediğini de vurguladı.

Yunan tarafı, ekonomik krize bir paket program çerçevesinde çözüm bulunacağını söyledi. Buna göre 36 milyar Euro'luk kredi diliminin serbest bırakılması ve programın 2 yıl uzatılmasının bu pakette yer alması bekleniyor. Yunanistan için önemli olan kredi diliminin Kasım başına kalması bekleniyor.

Merkel, daha sonra Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile bir araya geldi. Bu görüşmenin ardından Samaras ve Merkel, Hilton Otel'deki iki ülke işadamlarının düzenledikleri programa katıldı. Merkel, bu toplantının ardından akşam saatlerinde Atina'dan ayrılacak.

Öte yandan sendikaların çağrısı ile Sintagma Meydanı'nda toplanan binlerce kişi, afiş, slogan ve panolarla Merkel'i protesto etti. Göstericiler ile polis arasında öğlen saatlerinde başlayan çatışmalar saatlerce sürdü. Ancak eski gösterilere göre daha sakin eylemler gerçekleşti. Polis, şüpheli olan 80 kişiyi gözaltına aldı. 8 kişi de tutuklandı. Bir gösterici ve bir de polis yaralandı.

Polisin yoğun güvenlik önlemi, 7 bin polis ile sağlandı.

BİZE ULAŞIN