Ankara-Atina arasında "dayanışma ruhu" doğdu

Yunanistan’ın dünkü gündeminde Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Atina’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret vardı.

Davutloğlu, bir günlük bu resmi ziyaretine Yunan Başbakanı Andonis Samaras ile yaptığı görüşme ile başladı.

Özellikle Suriye ağırlıklı bu görüşme süresinde Türk/Yunan ilişkilerindeki anlaşmazlıkların barışçıl yollarla giderilmesi konusunda tarafların gerekli siyasi iradeye sahip olduğu konusunda mutabık kalındı. Davutoğlu ayrıca Samaras'a Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan'daki ekonomik krizin bir an önce atlatılması yolundaki en iyi dileklerini içeren bir de mesajını da iletti.

Daha sonra Yunan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos ile Davutoğlu arasındaki görüşmenin önceden programlanan bir saatlik sürenin 3 buçuk saate uzaması dikkatleri çekti.
Her iki bakan basına yaptıkları açıklamalarında, Türk ve Yunan hükümetlerinin "aynı ortak vizyonu paylaştıklarını" açıkladılar ve bu vizyon sayesinde iki ülke arasındaki farklı görüşlerden doğan anlaşmazlıkların barışçıl yollardan giderilmesi konusunda kararlı olduklarını vurguladılar.
Davutoğlu, gerek Samaras gerekse Yunan mevkidaşı Avramopulos ile yaptığı görüşmesinde, Suriye ile ilişkileri gerginleşen Türkiye'ye dayanışma göstermesinden ve Türkiye'nin AB yolunda attığı adımlara tam destek vermesinden Yunanistan'a "minnettar olduğunu" söyledi.

Davutoğlu ayrıca, Yunanistan'ın geçirmekte olduğu ekonomik krizi bir depreme benzetti. Ve 1999 yılındaki korkunç depremde Yunan halkı nasıl Türk halkına yardım eli uzattıysa Türkiye'nin de Yunanistan'a bu zor günlerinde destek verdiğini söyledi.

SAMARAS ANKARA'YA GELİYOR

İki bakan, ilki iki yıl önce Atina'da düzenlenen Türk ve Yunan Başbakanlarının Başkanlığındaki Yüksek Düzey İşbirliği Konseyi'nin 2'ncisinin Ocak ya da en geç Şubat'ta Ankara'da yapılmasına karar verildiğini de açıkladılar. Bu toplantı sayesinde Yunan Başbakan Samaras, Ankara'ya ilk resmi ziyaretini gerçekleştirmiş olacak.

Her iki bakan uzun süren görüşmelerinin "çok sıcak, samimi ve yapıcı" geçmesinden duydukları memnuniyeti de dile getirirken iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve pekiştirilmesi amacıyla:

Özellikle Ege'de olası kazalara ya da gerginliklere yol açacak faaliyetlerden kaçınılması; Kıbrıs sorununun çözümü ve azınlık haklarının korunması gibi konularda özlü adımlar atılması gerektiğinden başka turizm alanında işbirliği, ulaşım alanında iki ülke arasındaki deniz ve demir yolu seferlerinin sıklaştırılması; ticaret hacminin 4 milyardan 10 milyar dolara çıkarılması ve Yunanistan'ın en büyük sorunlarından biri haline gelen kaçak göçmenlerin geçişlerinin önlenmesi alanlarında işbirliği yapma olanaklarının varlığından söz ettiler.

"AZINLIKLAR KÖPRÜDÜR"

Bakan Davutoğlu bu kısa ancak özlü Atina ziyareti süresinde azınlıkların temsilcilerini görmeyi ihmal etmedi.
Batı Trakya Müslüman Türk Azınlığının milletvekili ve ileri gelenleriyle yaptığı görüşmeden sonra; Atina'da yaşayan İstanbul Rum azınlık dernekleri başkanlarıyla da ayrıca görüştü. Davutoğlu iki ülke arasındaki "köprüler" olarak tanımlayan azınlıklar için "Zaman zaman çeşitli mübadeleler ve yaşanan olaylar nedeniyle birbirlerinden ayrılmak zorunda kalan halklarımızı yeniden bir araya getirmek istiyoruz" dedi.

BİZE ULAŞIN