Halep bu ne hal

Esad'a bağlı askerler, muhaliflerin eline geçen tarihi Emevi Camisi'ni bombardıman ve yoğun ateşle geri aldı. Stratejik konumu nedeniyle çatışmaların ortasında kalan camide hasar büyük

Suriye'nin Halep kentinde rejim güçleri ile muhalifler arasındaki çatışmalarda bu kez hedef 715 yılında inşa edilen ünlü Emevi Camisi oldu. Muhaliflerin karargâh olarak kullandığı camiyi ele geçirmeye çalışan Suriye ordusunun açtığı ateş ve düzenlediği bombardıman sonucu camide ciddi oranda hasar meydana geldi. Yayımlanan video ve fotoğraflar, tarihi mabedin iç kısmında ve avlusunda büyük bir tahribatın yaşandığını ortaya koyuyor.

YENİDEN ORDU GÜÇLERİNDE

Suriye ordusundan yapılan resmi açıklamada, ordu birliklerinin şiddetli çatışmaların ardından cami ve çevresini yeniden muhaliflerin elinden aldığı kaydedildi. Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan bir ordu yetkilisi "Ordu, silahlı grupları Emevi Camisi'nden çıkardı" dedi. Merkezi Londra'da bulunan Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü de bu gelişmeyi doğrulayarak "Rejim güçleri caminin kontrolünü yeniden ele almayı başardı. İki taraf arasındaki şiddetli çatışmaların ardından, muhalif güçleri camiden çekildi" açıklamasında bulundu. Muhaliflerin caminin bir kısmını geçen cumartesi günü ele geçirdiği ve bir günden daha fazla ellerinde tutmayı başardığı açıklandı. AFP'ye açıklamalarda bulunan Ebu Firas kod adlı bir muhalif komutan "Esad güçleri yaz ortasından bu yana camiyi karargâh olarak kullanıyordu. Cami eski şehrin ortasında ve hayli stratejik bir noktada bulunduğu için, çatışmalarda bu konumu nedeniyle üstünlük simgesiydi" dedi. Ebu Firas, rejim askerlerinin camide namaz kılınmasını engellediğini kaydederek, Özgür Suriye Ordusu'nun yine de caminin içine ateş açılmaması yönünde emirleri bulunduğunu hatırlattı. Caminin tamamen rejimin kontrolüne girmesinden sonra, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad bir karar yayımlayarak, Emevi Camisi'nin restorasyonuna hemen başlanacağını ve çalışmaların 2013 sonunda bitirileceğini kaydetti. Bu gelişme, caminin tümüyle rejimin elinde bulunduğunun resmi teyidi olarak yorumlandı. Esad'ın kararına göre, cami için kurulacak bir hasar tespit komisyonu hemen çalışmalarına başlayacak.

HIRİSTİYANLAR İÇİN DE ÖNEMLİ

Halep Emevi Camisi'nin içinde Hıristiyanlık için de saygın bir dini lider olan Hz. Yahya'nın babası Hz. Zekeriya'nın da kabrinin bulunması, olayın bütün dünyada tepkiyle karşılanmasına yol açtı. 1260'ta Moğollar tarafından tahrip edilen Emevi Camisi, sonra yeniden inşa edilmiş, en kapsamlı restorasyonu ise 2003'te geçirmişti. Emevi Camisi, Halep'in "İslam Kültür Başkenti" seçildiği 2006 başında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad tarafından ibadete açılmıştı. Çatışmalar nedeniyle Halep'te yaşanan tarih katliamı bundan ibaret değil. 29 Eylül günü kentin 500 yıldan fazla bir maziye sahip ünlü kapalı çarşısında yangın çıkmış, 500'den fazla dükkân kullanılamaz hale gelmişti.

BİZE ULAŞIN