Wallace’ın 700 yıllık rüyası gerçekleşiyor!

İngiltere Başbakanı Cameron ile İskoçya Başbakanı Salmond dün Avrupa tarihinin en önemli imzalarından birini attı. Anlaşmayla İskoçya’nın 2014’te bağımsızlık referandumu yapmasının önü açıldı. ‘Evet’ çıkarsa İskoçlar yüzlerce yıllık hayallerine kavuşabilir

Avrupa'nın kuzeyindeki Britanya Adası'nı paylaşan iki halk İngilizler ve İskoçlar tarihin her döneminde karşı karşıya geldi. İngilizlerin adanın tamamında hakimiyet kurma çabası ve İskoçların bağımsızlık mücadelesi kanlı savaşların yaşanmasına neden oldu. 1707'de iki taraf arasında imzalanan Birlik Anlaşması'yla 'Büyük Britanya Krallığı' kuruldu. Her zaman İskoçya içinde bağımsızlığı savunanlar olsa da bu birlik bugüne kadar geldi.

Ancak dün İngiltere Başbakanı David Cameron ile İskoçya bölgesel hükümetinin Başbakanı ve ayrılıkçı İskoç Ulusal Partisi'nin (SNP) lideri Alex Salmond'ın İskoçya'nın başkenti Edinburg'da bir araya gelerek imzaladıkları tarihi anlaşma, İskoçların yüzlerce yıllık bağımsızlık rüyasına doğru bir adım oldu.

2014 SONBAHARI


Vatan gazetesinin haberine göre, iki liderin görüşmelerinin ardından imza koyduğu anlaşmayla, 2014 yılının sonbaharında yapılması planlanan referandumda İskoç halkına bağımsızlıkla ilgili, cevabın "Evet" ya da "Hayır" olacağı tek soru yöneltilmesi ve İskoçya'da halk oylamasına 16 yaş üzerindeki herkesin katılabilmesi konularında uzlaşma sağlandı.

Ayrılmaya karşı çıkan İngiltere Başbakanı Cameron anlaşma imzalanmadan önce yaptığı açıklamada "İskoçya'nın iki hükümeti yasal, adil ve tayin edici bir referandumun olması için bir araya gelmiştir. Böylece en temel sorunun ortadan kalkması için zemin hazırlanmış olacaktır: Ayrılmış bir İskoçya mı yoksa Birleşik Krallık mı? Bu Birleşik Krallığımız için de çok olumlu bir tartışma olacaktır" diye konuştu.

'EVET İÇİN ÇALIŞACAĞIM'

Salmond ise "Bu anlaşma İskoçya'yı bağımsızlığa doğru önemli bir adım atmaya götürecek ve çok daha adil ve refah düzeyi yüksek bir İskoçya'nın imkanlarını sunacaktır" dedi. Salmond, 2014 yılında İskoçların bağımsızlığa "evet" oyu vermesi için de çalışacağını belirtti.

Euro krizi etkileyecek

Mevcut anketler, özellikle euro krizinin etkisiyle İskoç halkının, Birleşik Krallık'tan ayrılmak istemediğini ortaya koysa da iki yıl içerisinde bunun değişebileceğine dikkati çekiliyor. Salmond, para birimi sterlin olan İskoçya'nın euroya geçmesini ve ülkesinin Avrupa Birliği üyesi olmasını istiyor. Dolayısıyla euro bölgesindeki mevcut ekonomik krizin iki yıl içerisindeki seyrinin, İskoç halkının bağımsızlık konusundaki görüşünü doğrudan etkileyeceği yorumu yapılıyor. İngiltere'deki üç büyük siyasi parti, İskoçya'nın bağımsızlığına karşı çıkarak, "Birlikte daha güçlü olunduğunu" savunuyor.

1603'ten beri aynı hükümdara bağlı olan İskoçya ve İngiltere, 1707'den bu yana Londra'daki parlamento tarafından yönetiliyor.

İSKOÇLARIN KAHRAMANI

İskoçya'nın bağımsızlığı söz konusu olunca akla gelen ilk isimlerden biri İskoçların ulusal kahramanı olan William Wallace oluyor. 1272-1305 yılları arasında yaşayan Wallace ülkenin İngiliz egemenliğinden kurtulması için yürütülen uzun mücadelenin ilk yıllarında İskoç direniş kuvvetlerine önderlik etti. İngilizler tarafından yakalanıp idam edilen Wallace'ın hayatı, 1995'te çevrilen, Mel Gibson'ın bayrolünü oynadığı Cesur Yürek (Braveheart) filmine konu olmuştur.

AYRILIK KOLAY OLMAYACAK

İskoçya'da 2014'te yapılacak referandumdan "Evet" çıkarsa İskoçya, İngiliz hükümetiyle görüşmelere başlayacak. Müzakerelerde, savunma konusunun temel tartışma konularından biri olması bekleniyor. Çünkü İngiltere'nin nükleer silahlarının üssü İskoçya'daki Faslane deniz üssünde bulunuyor. Bir diğer tartışmalı konu da Kuzey Denizi'ndeki petrol ve doğalgaz rezervleri. Salmond, bağımsızlıkları halinde bu rezervlerin yüzde 90'ının kontrolünü üstleneceklerini söylüyor. İngiltere ise ekonomik belirsizliklere neden olacağı gerekçesiyle buna karşı çıkıyor. Londra, beş milyon nüfuslu İskoçya'nın bütçesini dengede tutamayacağını savunuyor. Ülke bütçesinin büyük kısmını Birleşik Krallık'ın verdiği 30 milyar poundlık ödenek oluşturuyor. Her şey yolunda gitse bile İskoçya'nın tam bağımsızlığının 2016'dan önce gerçekleşmesi beklenmiyor.

Reuters'ın aktardığı anket sonuçlarına göre İskoçların yüzde 28'i bağımsızlığa destek veriyor.

Ayrılıkçı İskoç Ulusal Partisi (SNP) ise referandumu İskoçların İngilizleri yendiği Bannockburn Savaşı'nın 700'üncü yıl dönümünün kutlanacağı 2014 yılında yaparak, milliyetçi eğilimlerden fayda sağlamayı umuyor. SNP, geçen yıl yapılan seçimle, İskoçya özerk parlamentosunun kurulduğu 1999 yılından bu yana ilk kez oyların çoğunluğunu almıştı. Böylece, İskoçya'da bağımsızlık talebi daha güçlü bir şekilde dile getirilmeye başladı.

BİZE ULAŞIN