Sığınan Suriyeli sayısı 145 bine dayandı

Ülkelerindeki şiddet olaylarından kaçarak Türkiyeye sığınan Suriyeli sayısı 144 bin 938'e ulaştı. Bunlardan 43 bin 104 Suriye vatandaşı ülkesine dönerken, 101 bin 834 kişiye her türlü yardım yapılıyor.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD)'ndan yapılan yazılı açıklamada, Suriye'den gelenler için kurulan 13 çadırkent, 1 geçici kabul merkezi ve 1 adet konteynerkentte bugün itibariyle 101 bin 834 Suriye vatandaşı bulunduğunu bildirildi. AFAD tarafından Hatay'da 5, Şanlıurfa'da 2, Gaziantep'te 3, Kahramanmaraş, Osmaniye ve Adıyaman'da 1'er olmak üzere toplam 13 çadırkent ile Kilis'te 12 bin kişilik 1 adet konteynerkent kurulduğu ifade edilen açıklamada, "2011 yılı Nisan ayı içerisinde Suriye'de başlayan iç karışıklıklar nedeniyle, nüfus hareketlerine yönelik olarak bugüne kadar ülkemize gelen 140 binden fazla Suriye vatandaşı için, Başbakanlık AFAD tarafından 7 ilimizde kurulan kamplarda bir yılı aşkın süredir, her türlü insani yardım ihtiyacı karşılanmaktadır. Başkanlığımızın koordinasyonunda; ilgili kurum ve kuruluşlarca çadırkentlerde ve konteynerkentte barınma, yiyecek, sağlık, güvenlik, sosyal aktivite, eğitim, ibadet, tercümanlık, haberleşme, bankacılık ve diğer hizmetler verilmektedir. Konteynerkent ve çadırkentlerde her türlü koordinasyon; ulusal ve uluslararası afet ve acil durumlarda ülkemiz adına yetkili kurum olan Başbakanlık AFAD tarafından sağlanmaktadır. Başbakanlık AFAD'ın gönderdiği ödenekler ile kurulan kamplarda, okul, cami, ticaret, polis ve sağlık merkezi, basın brifing birimi, çocuk oyun alanları, televizyon izleme üniteleri, su deposu, arıtma merkezi, trafo ve jeneratör gibi donatılar da yer almaktadır. Konteynerkent ve çadırkentlerde, ülkemize giriş yapan Suriye vatandaşlarına günlük olarak 3 öğün sıcak yemek verilmeye devam edilmektedir." denildi.

Bugüne kadar Türkiye'ye toplam 144 bin 938 Suriye vatandaşı giriş yaptığı belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi: "Bugüne kadar toplam 43 bin 104 Suriye vatandaşı ülkesine dönmüştür. 96'sı refakatçi, 602'si hasta ve yaralı olmak üzere toplam 698 kişi hastanede bulunmaktadır. Hastanedekilerle birlikte ülkemizde toplam 101 bin 834 Suriye vatandaşı bulunmaktadır."

BİZE ULAŞIN