Esad'dan halkına misket bombası

Suriye'de Esad rejiminin muhaliflere misket bombası kullandığı yönünde yapılan ve sivil halka karşı Rus yapımı ve Şam yönetimi tarafından yalanlanan iddialar fotoğraflarla kanıtlandı

Çatışmaların şiddetini artırdığı Suriye'de, İnsan Hakları Örgütlerinin Esad güçlerinin misket bombası kullandığı yönünde yaptığı açıklamalar, Fransız haber ajansı AFP tarafından çekilen fotoğraflarla kanıtlandı. Dün, İdlib'in Maarat el Numan kasabasında kullanılan misket bombalarına ait parçalar ve bomba sonrası bölgede meydana gelen yıkımı ortaya koyan isyancılar, bombaların Rus yapımı olduğunu belirtti. Söz konusu iddialar, önceki gün Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius tarafından yinelenmiş, Beşar Esad askerlerinin saldırılarda TNT bombaları dışında, misket bombası da kullanmaya başladığı belirtilmişti.

ANKARA'DAN MİSKET TEPKİSİ

Bombanın etkili olduğu alanlarda, kurbanları parçalara ayırdığını belirten doktorlar, cesetlerin tanınmaz halde olduğunu bildirdi. Misket bombası iddialarına Ankara'dan da tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Selçuk Ünal, "Suriye yönetiminin misket bombası kullandığı yönünde Suriye İnsan Hakları İhlallerini İzleme Örgütü'nün raporları var. Bu raporları izliyoruz. Şahsen teyit edemem. Ama bu yönde haberlerin çıkması dahi Suriye rejiminin halkına karşı ne kadar acımasız davranabileceğinin açık bir göstergesi"ifadelerini kullandı. Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi de Kurban Bayramı boyunca ateşkes ilan edilmesi çağrılarına destek verdiklerini açıkladı. Öte yandan rejim karşıtları ve destekçileri arasındaki çatışmalar mezhepsel boyut da kazandı. Esad karşıtı Sünni militanlar, 35 bin kişinin yaşadığı rejim destekçisi Şii köyleri Nubl ve Zehra'yı kuşattı. Kimsenin köyden çıkmasına izin vermeyen silahlı Sünni militanlar, yolları kapattı. Son iki günde ülke genelinde yapılan saldırılarda, 23'ü çocuk olmak üzere 315 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

ANNAN: İRAN, ESAD'IN DÜŞMESİNE KARŞI DEĞİL
Eski Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri ve Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Washington'da bir düşünce kuruluşunda yaptığı konuşmada, Tahran yönetiminin, Esad'ın düşmesine karşı olmadığını belirtti. Annan, temmuz ayında İran'a yaptığı ziyarette görüştüğü hükümet yetkililerinin "Suriye halkına özgür ve demokratik seçme hakkı verildiği takdirde, Esad'ın gidişini kabul ederiz" şeklinde konuştuklarını açıkladı.

BİZE ULAŞIN