Irak'ta bekletilen Türk hacı adayları yine geri çevrildi

Irak üzerinden Suudi Arabistan'a gitmek isteyen ve vize kanununa muhalefet gerekçesiyle Bağdat yakınlarında bekletilen Türk hacı adaylarının ikinci defa kontrol noktasından geri çevrildiği bildirildi.

Irak'ta bekletilen ve Suudi Arabistan'a gitmek isteyen Türk hacı adayları, onları götüren şirket aracılığı ile Gaziantep'teki Irak konsolosluğundan vize aldı. Bunun üzerine Suudi Arabistan'a gitmek için yeniden yola çıkan hacı adayları, daha önce de geçemedikleri kontrol noktasından geri çevrildi.

Cihan muhabirine telefonla bilgi veren kafiledeki Türk vatandaşlarından Hüseyin Salih, vize işlemlerini tamamladıklarını ancak Irak merkezi hükümetinin kontrol noktasından yine geri çevrildiklerini söyledi. Salih, Irak vizesi almalarına rağmen her hangi bir açıklama yapılmadan yeniden geri çevrildiklerini aktardı. Salih, günlerdir yollarda perişan olduklarını belirterek, "Günlerdir elimizdeki birkaç parça yiyecekle ayakta duruyoruz. Bize her hangi bir yardım veya destek gelmedi." diye şikayette bulundu.

Bağdat'a doğru gittiklerini ve iki kez geri çevrilerek Türkiye'ye sınırlarına geri döndüklerini anlatan Hüseyin Salih, yaklaşık 38 saat yol kat ettiklerini bildirdi. Kurban Bayramı'na sayılı günlerin kaldığını söyleyen Salih, artık Türkiye'ye dönmeye karar verdiklerini bildirdi.

Psikolojik bir savaşla karşı karşıya olduklarını söyleyen Türk haccı adayı, bazı vatandaşların ise hala kutsal topraklara gitmek için direndiklerini anlattı.

BİZE ULAŞIN