Suriye'de bayram ateşkesi çağrısı

BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi El- Ahdar el-İbrahimi, görüşmelerde ateşkes konusunda muhalefet gruplarından bir "taahhüt" yerine "vaatler" aldığını söyledi.

Kurban Bayramı boyunca geçerli olacak bir ateşkes ilanı için Suriye'nin başkenti Şam'da Devlet Başkanı Beşşar Esed ile görüşen İbrahimi, görüşme sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Suriye içindeki ve dışındaki muhalefet gruplarıyla bir ateşkes planı yapmak için görüşmelerde bulunduğunu belirtti.

Yapılan görüşmelerde ateşkes konusunda muhalefet gruplarından bir ''taahhüt'' yerine ''vaatler'' aldığını ifade eden İbrahimi, ''Çatışmayı durdurmak konusunda bir vaat var'' diye konuştu.

Hazırladığı barış planının Esed'in muhaliflerinden çok büyük bir karşılık gördüğüne dikkati çeken İbrahimi, ''Hepsi bunun iyi bir fikir olduğunu ve planı desteklediklerini söyledi'' dedi.

Daha geniş kapsamlı bir anlaşmaya yönelik ilk adım olarak görülen ateşkes planına, Esed'in verdiği karşılık hakkında konuşmayacağını söyleyen İbrahimi, ''Suriye'de Kurban Bayramı'nın mutlu olmasa bile sükunet içinde geçeceğinden ümitliyiz'' diye konuştu.

Suriye'ye Kurban Bayramı tatilinden sonra geri döneceğini kaydeden İbrahimi sözlerine şöyle devam etti:
''Eğer bu sükunetin Kurban Bayramı'nda elde edildiğini ve sürdürüldüğünü görürsek, bunu geliştirmeye çalışacağız. Suriye halkı, birkaç gün sürecek bir ateşkesten daha fazlasını bekliyor ve bu onların hakkı, ancak tüm vaat edebileceğimiz bu ümitlerine kavuşmaları için daha fazla çalışmak.''

Ateşkese destek sağlamak amacıyla yaptığı Ortadoğu turunun ardından önceki gün Şam'a gelen İbrahimi dün Suriye Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim ile görüşmüştü.

Suriye Dışişleri Bakanlığı'ndan sözkonusu görüşmeye ilişkin yayımlanan bildiride, ateşkes anlaşmasına ilişkin bir ifade yer almadı. Açıklamada, İbrahimi ile Muallim'in ''Suriyeliler arasında kapsamlı bir diyaloğu hazırlamak için taraflardan gelecek şiddeti engellemeyi amaçlayan tarafsız ve akılcı şartları görüştükleri'' belirtildi.

BİZE ULAŞIN