100 milyon dolar bağış yaptı

Amerikalı milyarder işadamı John Paulson, New York'un simgelerinden Central Park'a tarihi yardımda bulundu. Parkı koruma fonuna 100 milyon dolar vereceğini açıklayan Paulson, parkın 155 yıllık tarihindeki en yüksek bağışı veren kişi oldu.

New York doğumlu John Paulson parkın içinde gerçekleşen bir organizasyonda Central Park'ın kişisel hayatı ve şehirdeki insanlar için önemine değindi ve 100 milyon dolarlık katkıda bulunacağını söyledi. Central Park Koruma Fonu Halkla İlişkiler Müdürü Dena Libner Poulson'un bu büyük yardımını, "Bu inanılmaz bir rakam. Hepimiz şoktayız." sözleriyle değerlendirdi.

Manhattan'ın merkezinde bulunan Central Park şehrin kargaşasından kaçmak isteyen insanların uğrak yeri oluyor. Etrafındaki milyonlarca dolar değerindeki rezidanslara rağmen dev park ilk günkü haliyle korunmuş. Dünyanın en güzel şehir parklarından biri olarak kabul edilen ve her gün binlerce kişinin ziyaret ettiği park, New York'ta yaşayanların adete göz bebeği durumunda.

Central Park'ın bakımı için her yıl yaklaşık 46 milyon dolar harcanıyor. Bundan önceki yardımların en yükseği ise 1993 yılında yapılmış ve 17 milyon dolar olarak gerçekleşmişti

Eğitim ve sağlık alanında faaliyet gösteren vakıflara da yardımda bulunan Paulson'un bağışındaki l aslan payını şu ana kadar mezun olduğu New York Üniversitesi ve Harvard Ekonomi Okulu alıyordu. Kişisel geliri 12 milyar doların üzerinde olduğu tahmin edilen Paulson, Forbes dergisi tarafından dünyanın en zengin 61. iş adamı olarak gösterilmişti.

BİZE ULAŞIN