Suriye'de ateşkes ilan edildi

Devlet televizyonundan yapılan açıklamada, ordunun yarın sabahtan Pazartesi gününe kadar operasyonları askıya alacağı belirtildi. Fakat saldırı düzenlenmesi, mevzi kazanma çabalarının tespit edilmesi ya sınırlardan sızmaların olması durumunda buna müdahale edileceği açıklandı.

Kurban Bayramı'nda ateşkes, BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi'nin çabaları sonucu ilan edildi. Suriye Milli Konseyi lideri Abdülbasit Seyda ise Esed rejiminin sözünü tutmasını beklemediklerini, yine de ateşkese uymaları durumunda muhalif savaşçıların da aynı şekilde hareket edeceklerini söyledi. Fakat ülke içindeki bazı muhalif komutanların ateşkese karşı oldukları da biliniyor.

Ateşkes ilanından hemen önce muhalifler Halep şehrinde önemli başarılar kazandıklarını öne sürdü. Selahaaddin, Süleyman Halebi ve Eşrefiye semtlerini ele geçirdiklerini ifade eden muhalifler, Erkub, Siryan, Zehra ve Furkan bölgelerindeki çatışmaların sürdüğünü kaydediyor. Şehirdeki askeri havaalanı çevresinde de şiddetli çatışmalar yaşandığı belirtiliyor.
BİZE ULAŞIN