Suriye'de ateşkes çift taraflı bozuldu

Kurban Bayramı süresince ilan edildiği açıklanan ateşkes, dün Beşar Esad güçlerinin ve muhaliflerin karşılıklı saldırılarıyla başlamadan bitti. Suriye ordusu 95 noktayı bombalarken, çıkan çatışmalarda en az 51 kişi öldü

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi'nin çabalarıyla kurban bayramı süresince uygulanmak üzere yürürlüğe konulan ateşkes, başlamadan sona erdi. Bayramın ilk günü sabah erkenden başlayan çatışmalar gün boyu devam etti. Dün en az 51 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Dün sabah bayram namazından sonra protesto gösterilerinin düzenlenmesi üzerine kalabalıkların üzerine ateş açan Suriye ordu birlikleri Dera ve Humus'ta 10 kişinin ölümüne neden oldu. Ardından başlayan operasyonlarla ölü sayısı yükselirken, Şam'ın Harasta semtindeki bir ordu karargâhına muhaliflerin yaptığı baskının ardından yoğun çatışmalar yaşandı. Öte yandan, Şam'da bir araçta meydana gelen patlamada aralarında çocukların da bulunduğu 5 kişinin öldüğü, 32 kişinin de yaralandığı bildirildi.

BEŞAR ESAD BAYRAM NAMAZINI ŞAM'DA KILDI
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Kurban Bayramı namazını başkent Şam'ın Muhâcirin semtinde bulunan Efram Camisi'nde kıldı. Esad'a Suriye Müftüsü Ahmed Hassun ve Diyanetten Sorumlu Bakan Muhammed Abdussettar'dan başka üst düzey yetkilinin eşlik etmesi dikkat çekti. Yalnızca 11 dakikada kıldığı Ramazan Bayramı namazının aksine, Esad bu defa uzun süre camide kaldı.

AİLESİYLE BULUŞTU

Geçtiğimiz yaz Şam'ın Kabun semtinde bombalanan evlerinin enkazında ailesi tarafından öldü sanılarak bırakılan, ancak daha sonra kurtarılan 2 yaşındaki Büşr adlı bebek, ailesiyle Kıbrıs'ta buluştu. Buluşmada duygusal anlar yaşandı.

BİZE ULAŞIN