İşte katliamın belgesi

ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü, Myanmar'ın Arakan eyaletinde yakılan Müslüman evlerinin uydu görüntüsünü yayınladı. 24 saatte 811 yerleşim yerinin kül olduğu görüldü

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'ın batısındaki Arakan eyaletinde bir hafta içinde en az 67 kişinin ölümüne neden olan çatışmalarda Müslümanlara yapılan zulüm uydu fotoğrafları ile belgelendi. Merkezi ABD'de bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) tarafından dün yayınlanan karelerde sadece Kyaukpyu kentindeki 35 dönümlük bir alanda 24 saat içinde 633 ev ile 178 tekne-evin ateşe verildiği görüldü. Kül olan yerleşim yerlerinin neredeyse tamamının Müslümanlara ait olduğuna dikkat çekilen raporda Rakhine Budistlerinin, Rohingya Müslümanlarına Myanmar'a ait olmadıkları gerekçesiyle saldırdığı belirtildi. Raporda ayrıca şiddete maruz kalan Müslümanların tekneler ile denize açılarak eyaletin başkenti Sittwe'ye doğru kaçtığı bildirildi. Örgütün Asya'dan sorumlu ismi Phil Robertson, "Myanmar hükümetinin, Arakan eyaletinde korkunç saldırılara maruz kalan Rohingya Müslümanlarının güvenliğini sağlamak için acil önlem alması gerekmektedir. Yetkililer, şiddet olaylarının kökenine inmediği sürece durumun daha da kötüleşeceğinden endişe duyuyoruz. Arakan'da düzenin sağlanması için yeterli sayıda güvenlik gücünün gönderilmesi gerekiyor" dedi. İnsan Hakları İzleme Örgütü daha önce de Myanmar güvenlik güçlerinin, haziran ayındaki çatışmalar sırasında Müslümanlara karşı işlediği cinayet, tecavüz ve toplu tutuklamaları da belgelemişti. Öte yandan Arakan'dan kaçarak Bangladeş'e sığınan Rohingya Müslümanlarının kaldığı kamplara girmek iseyen 18 Türk yardım kuruluşu görevlisi gözaltına alındı. Bu kuruluşlardan Mahmud Hüdayi Vakfı gönüllüsü Sami Belen "5 saat sonra bizi bıraktılar. Bangladeş hükümeti Arakan Müslümanlarına yardım etmemizi istemiyor. Ama çok şükür biz değişik kanallarla kurbanlarımızı kestik" dedi.

MÜSLÜMANLARIN EVLERİ YOK EDİLDİ

İnsan Hakları İzleme Örgütü, 9 Mart 2012 (sağda) ve 25 Ekim'de çekilen farklı uydu görüntülerini servis etti. Buna göre 25 Ekim'deki karelerde Kyaukpyu kentindeki 35 dönümlük bir alanda 24 saat içinde 633 ev ile 178 tekne-evin yok olduğu görüldü.

BİZE ULAŞIN