6 milyondan fazla kişi elektriksiz

ABD'nin doğu yakasını vuran Sandy fırtınası yüzünden 6 milyonu aşkın kişi elektriksiz kaldı.

ABD'nin doğu yakasını vuran Sandy fırtınası yüzünden hayatını kaybedenlerin sayısı 13'e yükseldi.

Saatte 130 kilometreye varan hızla New Jersey eyaleti kıyılarına vuran ve giderek iç kesimlere ilerleyen fırtına, can almaya devam ediyor.

Amerikan medyasına göre, fırtınada yaşamını yitirenlerin sayısı 13'e çıktı.

Sandy fırtınasında elektrik kesintileri vakaları giderek artıyor. ABD'nin doğu kıyılarında yaşayanlardan 5.7 milyon kişinin elektriksiz kaldığı ifade ediliyor.

ÜNİVERSİTE HASTANESİ BOŞALTILDI

Elektrik kesintisi nedeniyle New York Üniversitesi Hastanesi'nin hastalarını tahliye ettiği öğrenildi.
Manhattan adasının çevre yolları ile New York'a bağlanan tünelleri su altında kalırken, adanın Özgürlük Anıtı'na bakan güneybatı bölümünde bir metreyi aşan su baskınları gözlendi. Wall Street çevresinde, askeri birliklerin yardımı ile kum torbalarından setler kuruldu.Hoboken Belediye Başkanı Dawn Zimmer de yaklaşık 50 bin kişinin tahliye edilmeye çalışıldığı bilgisini paylaştı.
New York'un Atlantik Okyanusu'na en yakın caddesi üzerinde bulunan birçok Türk işyeri de Sandy kasırgasından olumsuz etkilendi. Önce elektrik kesintisinin yaşandığı bölgede su seviyesinin yükselmesi ile birçok işyeri sular altında kaldı. Emmons caddesi üzerindeki Türk kebap ve balık restoranları da su baskınından kurtulamadı.


6 MİLYONU AŞKIN İNSAN ELEKTRİKSİZ KALDI

CNN'e göre ABD'nin doğu kıyılarında etkili olan Sandy kasırgası sebebiyle 6 milyonu aşkın insan elektriksiz kaldı. New York ve New Jersey'de birçok yeri su bastı. Saatte ortalama 20 bin kişi 911'i arayarak yardim istiyor. New York kıyılarını 4 metrelik dalgalar dövüyor.

Sandy, New Jersey eyaletine saatte 80 kilometreyi aşkın hızla giriş yaptı. Sandy'nin bu haliyle bile, tropik kasırga özelliğini yitirmesine karşın hala kasırga düzeyinde etkili rüzgara sahip olduğu belirtiliyor. Fırtına, New York, Washington, Baltimore ve Philedelphia gibi büyük nüfus yoğunluğuna sahip şehirler dahil ülkenin doğu kıyılarını etkilemeye devam ediyor. Sandy'nın kuzey ve batıdan gelen soğuk hava dalgalarıyla birleşecek olmasının yıkıcı etkilerini artıracağı kaydediliyor. Rüzgarın hızı 120 ila 135 kilometre arasında değişiyor.

Fırtına yüzünden ölenlerin sayısı şu ana kadar 10'a ulaştı. Bunlardan 5'i New York eyaletinde gerçekleşti. Fırtınanın ülkeye 10-20 milyar dolar zarara yol açacağı tahmin ediliyor. Sandy'nin, Amerikan tarihindeki bedeli en fazla doğal felaketlerden biri olabileceği belirtiliyor. 1200 kişinin ölümüne neden olan Katrina kasırgası ABD ekonomisini 108 milyar dolar zarara uğratmıştı.

Doğu kıyılarında zemin katlarda yaşayan 1 milyondan fazla insanın evlerinden tahliyesi isteniyor. Eyaletlerden fırtına nedeniyle su baskınları haberleri gelmeye başladı. Sandy'den etkilenen bölgelerde bugün okullar, federal kurumlar kapalı kalmaya devam edecek. Uçak, tren, otobüs ve metro seferleri yapılamayacak. Yetkililer, Amerikalılara evlerinde kalmaları yönündeki uyarılarını da tekrarlıyor.

BİZE ULAŞIN