Kaczynski'nin uçağı hakkında kritik açıklama

Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski ve eşinin iki yıl önce yaşanan uçak kazasında hayatını kaybetmesiyle ilgili devam eden soruşturmada, uçağın enkazında herhangi bir patlayıcı maddeye rastlanmadığı bildirildi.

Polonya'da yayımlanan Rzeczpospolita gazetesinde, Kaczynski'nin uçağının enkazındaki araştırmalarda patlayıcı izine rastlandığı yönünde bir haberin yer almasının ardından askeri savcılık açıklama yaptı.

Askeri Savcılık Sözcüsü Ireneusz Szelag, Rusya'da bulunan enkazda geçen ay inceleme yapan uzmanların herhangi bir patlayıcı madde izi bulunmadığını belirterek, enkazın bazı bölümlerinde kimyasal maddelerin bulunduğunu ancak bunların laboratuvarda test edileceğini, kimyasalların niteliğinin tespitinin ise iki ay alacağını belirtti. Szelag, gazetenin haberinin doğru olmadığını ifade etti.

Polonya Devlet Başkanı Lech Kaczynski ve eşi Maria ile birlikte çok sayıda yolcu, 2010'da uçaklarının Rusya'nın Smolensk kenti yakınlarında inişe geçtiği sırada düşmesi sonucu hayatını kaybetmişti.
BİZE ULAŞIN