Süperfırtına Sandy

Sandy, 60 milyon insanı etkiledi. Kanada'dan gelen kutup soğuklarıyla birleşerek 'Süperfırtına' halini alırsa, büyük bir yıkıma yol açabilir. Yetkililer ise halkı uyarıyor: Çılgınlık etmeyin, hemen kaçın

ABD tarihinin en güçlü kasırgası olmaya aday 'Sandy', dün yerel saatle akşam üzeri ABD'yi vurmaya başladı. Saatte 180 km hıza ulaştığı belirtilen kasırga, New york ve New Jersey eyaletlerinden kilometrelerce uzak olduğu halde oluşturduğu fırtına nedeniyle ilk etkilerini dün gösterdi ve ağaçların devrilmesine yol açtı. Öncü etkiler nedeniyle 36 bin kişinin elektriksiz kaldığı belirtildi. Sandy, 25 Ekim'den beri Atlas Okyanusu üzerinden ABD'ye doğru ilerliyor.

HAYALET KENTLER KALDI

ABD'nin en yoğun yerleşim olan bölgelerinde yaklaşık 60 milyon kişiyi tehdit eden Sandy'nin gücünü artıran unsur ise kış başlangına denk gelmesi. Kasırga, ABD'nin batısından gelen kar fırtınası ve kuzeyde Kanada'dan gelecek olan dondurucu kutup havası ile birleşerek 'süperfırtına' halini alabilir. Bu da çok ağır zarara yol açabilir.
Dalgaların, New York limanı ve New Jersey körfezlerinde yaklaşık 4 metreye ulaşması bekleniyor. New York'ta 3 metreyi bulan su baskınları olabileceği belirtiliyor. 12 eyalette etkili olacak kasırga nedeniyle 60 santim kalınlığında kar ve hızı 150 kilometreyi bulacak şiddetli rüzgârın ortaya çıkması tahmin ediliyor. Cuma gününe kadar ABD'de etkili olması beklenen Sandy nedeniyle New York, New Jersey, Washington DC, Virginia, Maryland, Pennsylvania, Kuzey Carolina, Massachusestts olmak üzere, doğu eyaletlerinde acil durum ilan edildi. Yüzbinlerce ABD'li kasırganın yolundan kaçtı, geriye hayalet kentler kaldı.

OBAMA TEKRAR UYARDI

Sandy'nin ilk olarak vurduğu New Jersey, New York ve Long Island'da şiddetli yağışlar başlayınca bölgede yaşayan yaklaşık 20 milyon kişiye kıyı bölgelerinden uzak durmaları uyarısı yapıldı. New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg, Manhattan'ın aşağı kesimlerinde yaşayan 375 bin kişinin tahliye edilmesi talimatını verdi. New Jersey Valisi Chris Christie "Çıngınlık yanmayın. Derhal evlerinizi terk edip daha yüksek ve güvenli bölgelere gidin" çağrısı yaptı. Başkan Obama da "Eğer tahliye diyorlarsa tahliye olmalısınız. Sakın ertelemeyin, verilen talimatları sorgulamayın. Çünkü bu ciddi bir kasırga ve eğer insanlar hızlı biçimde hareket etmezse ölümcül sonuçlara yol açabilir" dedi.

THY DAHİL UÇUŞLAR İPTAL

Uluslararası havayolu şirketleri, kasırganın etkili olduğu bölgelere uçuşları durdurdu. ABD'nin doğu kıyısındaki New York, Baltimore, Washington, Boston ve Philadelphia havalimanlarına yapılacak yüzlerce uçak seferi iptal edildi. THY de dün olduğu gibi bugün de New York ve Washington'a uçuşlarını iptal etti.

11 Eylül'den sonra bir ilk: New York borsası kapalı
ABD'de etkili olan Sandy Kasırgası nedeniyle New York Menkul Kıymetler Borsası ve NASDAQ dün işlem yapmama kararı aldı. Kasırganın etkisini sürdürmesi halinde borsalar bugün de açılış yüzü görmeyebilir. NYSE Euronext, kendileri için önceliğin çalı şanlarının güvenliği olduğunu ve kasırga sebebiyle bunu sağlayamayabilecekleri için işlem yapmama kararı aldıklarını duyurdu. Borsa hava şartlarına bağlı olarak en son 1985'te Gloria Kasırgası'nda tatil edilmişti. Son olaraksa 11 Eylül saldırısı sonrası kapanmıştı

Başkanlık yarışını vurdu seçim programları iptal
ABD'de 6 Kasım'daki başkanlık seçimine sayılı günler kala Başkan Barack Obama ile rakibi Mitt Romney'nin son seçim programları da felaketten nasibini aldı. Beyaz Saray'a ikinci kez çıkmak isteyen Başkan Obama'nın çok güvendiği erken oy işlemlerinde Sandy yüzünden büyük aksaklık yaşanıyor. Politika uzmanlarına göre; doğal afetlerin, yeniden seçilmek isteyen adaylar üzerindeki etkisi daha güçlü oluyor. Dolayısıyla eğer Sandy'nin etkisi çok yıkıcı olursa seçmenin Obama'yı suçlama ihtimali doğabilir, aksi durumda da krizi iyi yönettiği gerekçesiyle Obama oy kazanabilir.

BİZE ULAŞIN