100. yılında Balkan Savaşları fotoğraf kareleriyle canlandı

Yunanistan, Osmanlı'dan ayrılıp topraklarını 2'ye katladığı 1912 Balkan Savaşları'nı, Atina'da bir fotoğraf sergisiyle kutladı. Sergide ayrıca dönemin silahları ve gazete kupürleri de büyük ilgi çekti

Yunanistan, 1912'deki sınırlarını ikiye katlayan Balkan Savaşları'nın 100'üncü yılını çeşitli etkinliklerle kutluyor. Kanlı savaşlarda; Sırbistan, Bulgaristan, Romanya ve Karadağ ile ittifak içinde olan Yunanistan'ın başkenti Atina, bir fotoğraf sergisine ev sahipliği yaptı. Sergiyi düzenleyen ise Basın Yayın Bakanlığı.

HASAN TAHSİN'İN SÖZLERİ

Sergide, döneme ait Yunan ordusunun Yanya, Selanik gibi önemli kentleri ele geçirmesini, Kral 1'inci George ve veliaht oğlu Konstanin'in Selanik'e girişini, İstanbul'a kadar gelen Yunan zırhlı savaş gemisi Averof'u ve Balkan Savaşları'ndaki cepheleri gösteren, bugüne kadar hiç yayımlanmamış fotoğraflar yer aldı. Hasan Tahsin Paşa'nın, Selanik'i kan dökülmeden teslim etme kararını verirken yaverlerine "Selanik'i Yunanlar'dan aldık Yunanlara teslim ediyoruz" dediğini yazan dönemin Yunan gazeteleri de sergide yer aldı. Osmanlı askerlerinin savaş sırasında kullandığı 1890 yapımı Mauser tüfeğiyle, Yunan askerlerinin kullandığı 1903 yapımı Mannlicher Schonauer tipi silahların fotoğrafları da dikkat çeken unsurlardı.

SELANİK'TE ASKERİ GEÇİT

Balkan Savaşları sırasında kan dökülmeden Yunanistan'a teslim edilen yegane kent olan Selanik'te de tarihe yön veren savaş unutulmadı. Döneminde Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları'nın en önemli ikinci büyük kenti konumundaki Selanik'in Yunanistan'a katılmasıyla ilgili, dönemin askeri giysileriyle temsili resmi geçitler düzenlendi. 1912'de yapıldığı gibi dönemin Osmanlı garnizonuna ve Selanik'in sembolü konumundaki Beyaz Kule'ye Yunan bayrakları çekildi. Kenti teslim eden Osmanlı garnizon komutanı Hasan Tahsin Paşa, Osmanlı yönetimi tarafından gıyabında çıkarılan bir kararla ölüme mahkum edilmişti. Ancak Tahsin Paşa, Selanik'ten ayrılınca gittiği İsviçre'de hayatını kaybetti.

ZİYARETÇİ AKINI
Sergide 1913 Bükreş Barış Mütarekesi'yle ilgili belgeler, gazete kupürleri, dergi ve kitapların yanı sıra Yunanistan'ın Balkan Savaşları'ndan sonra edindiği yeni sınırları gösteren haritalar da meraklıların ilgisine sunuldu. Selanik'in "el değiştirmesi"; Yunanistan'da "Selanik'in Osmanlı boyundurluğundan kurtuluşu" olarak kabul ediliyor.BİZE ULAŞIN