5 bin kişilik kasaba haritalardan silindi

ABD'de birçok bölgeyi yerle bir eden Sandy kasırgasının, New Jersey'de bulunan Highlands kasabasındaki bin 500 evden bin 250'sini yıktığı ortaya çıktı

ABD, 12 eyalette 110'dan fazla can alan Sandy kasırgasının yaralarını sarmaya çalışıyor. Ülkenin doğusunu vuran kasırganın üzerinden 2 hafta geçmesine rağmen hâlâ yaklaşık 700 bin kişi elektriksiz. Yakıt sorunun yanı sıra yüzlerce ev de sular altında. Sandy'nin en çok zarar verdiği eyaletlerin başında gelen New York'un valisi Andrew Cuomo, eyaletin yeniden yapılanması için Beyaz Saray'dan 30 milyar dolar istediklerini açıkladı. Kasırga öncesi ve sonrasına ait fotoğraflar ise felaketin boyutunu gözler önüne sermeğe yetiyor. Örneğin New Jersey eyaletinde bulunan Highlands kasabası Sandy sonrasında sanki haritadan silindi. Hasar tespit raporlarına göre 5 bin kişinin yaşadığı kasabada bulunan bin 500 evden bin 250'sinin yıkıldığı kaydedildi.

TARİHİ EROZYON

Highlands Belediye Başkanı Frank Nolan'ın da içinde bulunduğu binlerce kişi hâlâ kampa dönüştürülen okullarda kalıyor. ABD Jeoloji Araştırma Merkezi tarafından yayımlanan hava fotoğrafları da Sandy'nin vurduğu kıyılardaki durumu gösteriyor. Merkezin başındaki isim Marcia McNutt, "Sandy bize bir kez daha bütün birinci kategori kasırgaların aynı olmadığını öğretti. Atlantik üzerindeki Süperkasırga tarihi büyüklükte erozyona neden oldu. Havadan çektiğimiz fotoğraflarda da kıyılarda oluşan erozyonu gözler önüne serdik. Bu fotoğrafları büyük kıyı felaketlerine karşı bilgi toplama fırsatı olarak kullandık" dedi.

RUSYA'DAN TARİHİ YARDIM
Rus Acil Durumlar Bakanlığı, 21 yıllık yeni Rusya tarihinde ilk defa Amerika Birleşmiş Devletleri'ne insani yardım gönderdi. Rusya Acil Durumlar Bakanlığı tarafından basına yapılan açıklamada, ABD'ye insani yardımın Sandy kasırgasının yarattığı olumsuz sonuçların giderilmesi çerçevesinde gönderildiği bildirildi. İki kargo uçağı battaniye ve tıbbi malzeme ulaştıracak.

BİZE ULAŞIN