BM acil toplandı

Filistinli yetkililer, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırı üzerine dün acil olarak toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne İsrail'in saldırılarına son vermesi çağrısında bulundu.

Basına kapalı yapılan toplantıda konuşan Filistin'in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur, Gazze'ye hava saldırısı düzenleyen ve Hamas'ın askeri lideri Ahmet el-Caberi'yi öldüren İsrail'in Filistinlileri öldürdüğü için açıkca övündüğünü söyledi.

İsrail'i Filistin halkına karşı savaş suçları işlemekle suçlayan Mansur, uluslararası toplumun İsrail'in Filistinlilere karşı yasadışı politikalarıyla eylemlerine son vermek için harekete geçmesi gerektiğini söyledi.
İsrail'in BM Temsilcisi Ron Prosor ise, İsrail'in Hamas yönetimi altındaki Gazze'den düzenlenen roketli saldırılara yanıt verdiğini söyledi.

Prosor, "Filistinliler, İsrailli sivillerin üzerine yağmur gibi roket atarken kimse şikayet etmiyordu. Hiçbir ülke, böyle bir duruma müsamaha edemez" dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nin bazı temsilcilerinin İsrail'in meşru müdafaa hakkını desteklediğine ve İsrailli masum sivilleri hedef alan roket saldırılarını kınadığına dikkat çeken Prosor, Hamas'ın Gazze'yi İran'dan getirilen silahların depolandığı bir cephaneliğe çevirdiğini ileri sürdü.

Toplantıda söz alan ABD Temsilcisi Susan Rice, ülkesinin Gazze'den İsrail'in güneyine düzenlenen roket saldırılarını kınadığını söyledi.

Filistinlilerin çıkarlarını korumak için çalıştığını iddia eden Hamas'ın düzenlediği şiddet olayları ile aslında Filistin halkının davasına zarar verdiğine işaret eden Rice, İsrail'e neredeyse her gün saldırı düzenlemenin ne Gazze'deki Filistinlilere ne de Filistin halkının bağımsızlığını kazanmasına hiçbir şekilde hizmet etmeyeceğini vurguladı.

BM Güvenlik Konseyi'nin geçici başkanlığını yürüten Hindistan'ın Temsilcisi Hardeep Singh Puri de, taraflara sağduyulu davranma çağrısında bulundu ve şiddet olaylarının bir an önce sona erdirilmesi gerektiğini belirtti.

Konuşmaların ardından BM Güvenlik Konseyi, herhangi bir ortak açıklama yayımlamadan oturumu sona erdirdi.

BİZE ULAŞIN