Mursi: Filistin yalnız değildir

Gazze'yi ziyaret eden ve Hamas hükümetinin Başbakanı İsmail Haniye ile görüşen Mısır Başbakanı Kandil, İsrail saldırılarında yaralananları, Şifa Hastanesi'nde ziyaret etti. Yaklaşık 2 saat Gazze'de kalan Başbakan'a bir de heyet eşlik etti.

'SESSİZ KALAMAYIZ'
Mısır'a dönüşünden önce bir açıklama yapan Hişam Kandil, "Bu saldırıların durdurulması ve İsrail ile Filistin arasında ateşkesin devam etmesi için elimizden geleni yapacağız. Bu trajedi sessiz kalınarak geçiştirilemez, dünya sorumluluk üstlenerek bu saldırıları durdurmalı" dedi. Tel Aviv yönetimine bir gözdağı da Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'den geldi. Filistin'i yalnız bırakmayacaklarını vurgulayan Mursi "Mısır eski Mısır değil, Araplar da eski Araplar değil. Gazze'ye saldırıların bedeli ağır olacak" dedi. Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Komiseri Catherine Ashton, Hamas'a roket saldırılarına son vermesi çağrısında bulundu. Ashton "İsrail, vatandaşlarını koruma hakkına sahiptir" dedi.

İSRAİL'E DESTEK
Almanya Başbakanı Angela Merkel de "Hamas örgütü, yaşanan şiddetin sorumlusudur" diyerek İsrail'e destek verdi. İngitere Dışişleri Bakanı Hague ise "İki tarafından sorumluluğu var. Tansiyonu düşürmenin en kısa yolu Hamas'ın roket fırlatmayı kesmesi" dedi. Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Şeyh Yusuf el Karadayı dün Kahire'de Ezher camisinde verdiği hutbesinde "İsrail'e diyoruz ki, senin de günün gelecek" ifadesini kullandı. Öte yandan çatışmadan endişe duyduğu kaydedilen BM Genel Sekreteri Ban K-Mun'un da Filistin'e gideceği belirtildi.

BİZE ULAŞIN