AB'den 'vize muafiyeti' adımı

AB Bakanı Egemen Bağış, Avrupa Komisyonu yetkililerinin 'vize muafiyetinin sağlanmasına yönelik yol haritasının birkaç hafta içinde Ankara'ya sunulacağı' taahhüdünde bulunduklarını kaydetti.

Çarşamba 21.11.2012 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 21.11.2012 13:59
ABONE OL
AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, AB yetkililerine 'Vizesiz seyahat bize anamızın ak sütü gibi helaldir' dedi.

AB Komisyonu'nun içişlerinden sorumlu Üyesi Cecilia Malmström'le Türkiye'ye vize muafiyeti sürecini görüşen Bağış, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

Malmström'ün, 'Türkiye'ye vize muafiyetiyle sonuçlanacak yol haritasını birkaç hafta içinde' sunma sözü verdiğini anlatan Bağış, bu metin ellerine ulaştığında değerlendireceklerini ve AB Komisyonu'yla müzakerelere geçeceklerini söyledi.

Bağış, 'AB'nin Türkiye'den birtakım beklentileri var, Türkiye'nin de AB'den beklentileri var. Bizim en büyük beklentimiz vatandaşlarımıza uygulanan haksız, hukuksuz ve mantıksız vizelerin son bulması' diye konuştu.

Bağış, Malmström'den Türkiye'ye sunulacak vize muafiyeti yol haritasının 'siyasi manevralardan uzak' ve objektif kriterler içereceği sözünü aldıklarını belirtti.

Egemen Bağış, 'Biz 75 milyon insanımızın AB üyelerine, Schengen ülkelerine Türkiye Cumhuriyeti pasaportuyla vizesiz gidebilmesini sağlamak istiyoruz. Bu bizim en temel hakkımız ve beklentimizdir. Vizesiz seyahat bize anamızın ak sütü gibi helaldir' ifadesini kullandı.

Füle'den Türkiye'ye reform teşekkürü

Bağış, AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu Üyesi Stefan Füle'nin 4 fasılda kapanış kriterlerini karşılama noktasında atılan önemli adımlar nedeniyle Türkiye'ye teşekkür mektubu gönderdiğini açıkladı.

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, şunları kaydetti:

'Füle, herkesin Türk-AB ilişkilerinin donmasını beklediği Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin dönem başkanlığında bile AB Komisyonu'yla tarihte ilk defa icat edilen pozitif gündem kavramı altında kaydedilen ilerlemeler hakkında bize teşekkür mektubu gönderdi. Sadece bu 6 ayda 4 ayrı fasılda kapanış kriterlerini yerine getirmeye yönelik çok önemli gelişmeler olduğu bu mektupta dile getiriliyor. Şirketler hukuku, tüketici sağlığı ve mali kontrol fasıllarında önemli gelişmeler sağlandığını, kapanış kriterlerinin yerine getirildiğini belirten resmi bir evrakı bizimle paylaşmış durumda. Önümüzdeki süreçte yine vatandaşlarımızın yaşam standartlarını yükseltecek, Türkiye'nin demokrasisini, şeffaflığını, saygınlığını geliştirecek ve insanlarımızın refah seviyesini artıracak çalışmalarımız devam edecek.'

'Kaplumbağa desenli kravatı AB'nin tavrına göre değiştirebilirim'

Bakan Bağış, AB'ye Türkiye'nin üyelik sürecinin yavaş ilerlemesiyle ilgili mesaj vermek için bugünkü temasları sırasında taktığı kaplumbağa desenli kravatın AB'nin tavrına göre İrlanda dönem başkanlığında THY logolu kravata dönüşebileceğini söyledi.

Bağış, 'Artık THY'ye ortaklık teklif eden Avrupalı şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. THY bizim ulusal gururumuz. İnşallah Türkiye'nin AB sürecine de bu yansır. (THY logolu kravatı) memnuniyetle takarım' diye konuştu.

Temaslarında İsrail'in Gazze saldırısının da gündeme geldiğini belirten Bağış, 'Muhataplarıma şunu söyledim: Biz gerçekten İsrail'de yaşayanların huzurunu istiyorsak onların güvenlik sorunlarının ortadan kalkmasını istiyorsak Ortadoğu'nun genelinde barış istiyorsak ve dünya barışına katkıda bulunmak istiyorsak bir gerçeği görmemiz lazım. İsrail'le birlikte huzur içinde yaşayan bir Filistin devleti kurulmadıkça ne İsrail'e huzur gelir, ne Ortadoğu'ya barış gelir ne de dünyada bir barış projesinin gerçekliği tartışılabilir. Onun için atılması gereken ilk adım bir an önce Filistin devletinin kurulması ve İsrail'le Filistin devletlerinin huzur içinde yaşamasına yönelik adımların atılmasıdır' ifadesini kullandı.