ABD'den Sarkozy'ye virüslü siber saldırı

Başta İran olmak üzere Ortadoğu'da birçok ülkeye büyük zarar veren Flame virüsünün, eski Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'i de hedef aldığı iddia edildi. Fransız basını, seçim öncesi ABD tarafından gönderilen benzer bir virüsün, Elysee bilgisayarlarına sızdığını yazdı

Eski Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin, ikinci kez aday olduğu ve mayıs ayı içerisinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde, ABD hükümeti tarafından gönderilen bilgisayar virüslerinin saldırısına uğradığı iddia edildi. Fransız L'Express'in haberine göre, Sarkozy'nin çevresindeki bilgisayarların, casus hackerların saldırısına uğradığı belirtiliyor. Sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden, Sarkozy'nin genel sekreterleri Xavier Musca ile arkadaşlık kuran hackerların, gönderdikleri virüs eklentili dosyalar sayesinde Elysee bilgisayarlarına girdiği iddia edildi. Sarkozy'nin ise bilgisayar kullanmadığı için saldırıya direkt olarak maruz kalmadığı belirtildi. İddialar üzerine L'Express'e açıklama yapan ABD İç Güvenlik Genel Sekreteri Janet Napolitano, bu iddiaların gerçek olmadığını ve Fransa'nın en önemli müttefikleri olduğunu vurguladı. Beyaz Saray ve Fransa İletişim Güvenliği Kurumu isekonuyla ilgili yorum yapmadı. İran'a karşı 2010 yılında kullanılan ve dünyanın en karmaşık yapılı virüslerinden kabul edilen Flame ve Stuxnet'i inceleyen analistlerin, yazılımın arkasında mutlaka bir devletin olduğunu açıklamasının ardından, gözler ABD ile İsrail'e çevrilmişti. Flame'in, bilgi sızdırmaya yönelik bir yazılım olduğu bilindiği için ABD hükümetinin, Fransız siyasetinde yer alan muhtemel gizli bilgileri toplama peşinde olabileceği düşünülüyor. Konuyla ilgili açıklama yapmayan Sarkozy'nin ise yasa dışı gelirlerle ilgili hakkında devam eden davaya odaklandığı belirtiliyor. 2007'deki seçim kampanyasında, kozmetik devi L'Oreal'in patronu Liliane Bettencourt'tan yasa dışı kaynak aldığı suçlamalar nedeniyle Sarkozy, bugün ifade verecek.

UMP BAŞKANLIK DÜĞÜMÜ ÇÖZÜLMÜYOR
Ana muhalefet partisi Halk Hareketi Birliği'nde (UMP), iki adayın da zafer ilan etmesiyle başlayan başkanlık krizi devam ediyor. Seçiminden 1 gün sonra, UMP Genel Sekreteri Jean-François Cope'nin, yeni başkan ilan edilmesinin ardından, eski Başbakan François Fillon, deniz aşırı 3 eyaletten, bin 3 yüz oyun unutulduğunu belirterek, kararın iptalini istedi. Cope, itirazı "acınacak" bir hamle olduğunu belirtti.

BİZE ULAŞIN