Dışişleri'nden Irak'a kınama

Dışişleri Bakanlığı Irak Başbakanı'nı Türkiye ile ilgili sözleri sebebiyle kınadı.

Dışişleri Bakanlığı, "Türkiye iç savaşa doğru gidiyor." diyen Irak Başbakanı Nuri Maliki'nin "hezeyanlar içinde" olduğunu savundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Irak Başbakanlık internet sitesinde önceki gece yayınlanan bir basın açıklamasında, Sayın Başbakanımızın aynı gün Pakistan'a hareketi öncesinde yaptığı basın toplantısında Irak'taki son gelişmelere ilişkin dile getirdiği samimi endişeler hakkında bazı hezeyanlara yer verildiği görülmüştür." denildi.

Irak Başbakanı Nuri Maliki, Türkiye'nin mezhepsel ve etnik iç savaşa doğru sürüklendiğini öne sürerek, Erdoğan'ın bunlara odaklanmasını salık vermişti. Maliki, "Erdoğan'a tavsiyeniz, Türkiye'yi bölge ülkelerindeki belalara bulaştırmak yerine ülkesindeki azınlık sorunlarıyla ilgilenmesi." demiş, Türk halkının da iç ve dış problemlerin daha da kötüleşmemesi için 'siyasi durumda bir değişimi arzuladığını' ileri sürmüştü.

"TÜRKİYE'Yİ IRAKLA KARIŞTIRMIŞ OLMALI"

Söz konusu açıklamanın, Irak Başbakanlığı'nın, en hafif tabiriyle, gerçeklik duygusundan koparak Irak'taki durumla Türkiye'deki durumu karıştırdığını gösterdiği belirtildi.

"Sayın Başbakanımızın, sadece Irak halkının esenliğini düşünerek dile getirdiği haklı endişelerin, Irak Başbakanı tarafından ülkemize yönelik mesnetsiz iddialar ortaya atmak için dayanak yapılmasını şiddetle reddediyoruz." denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Irak Başbakanının, Türk halkının beklentileriyle ilgili hayali tespitlerde bulunmak yerine, öncelikle ülkesindeki durum hakkında, Irak siyasi partileri tarafından da gündeme getirilen kaygıları dikkate almasını, ülkesinde gerginliği tırmandıran politikalardan vazgeçerek tüm Irak halkını kucaklayacak bir yaklaşım benimsemesini ve mesnetsiz suçlamalarla cevap vermeye kalkışmak yerine, bu konudaki önerilere samimiyetle kulak vermesini tavsiye ederiz.

Komşumuz Irak ile ikili ilişkilerimizi her alanda geliştirip güçlendirme yönündeki irademiz tamdır. Bu iradeye sahip olduğunu eylem ve söylemleriyle ispatlaması gereken taraf ise Maliki Başbakanlığı'ndaki Irak Hükümetidir. Bu yapıldığı takdirde, Türkiye-Irak ilişkilerinin geliştirilmesinin önünde hiçbir engel kalmayacaktır."


IRAK BAŞBAKANLIĞI'NIN AÇIKLAMASI

Irak Başbakanlığı resmi internet sitesinden dün şu açıklama yapılmıştı: "Türkiye'nin iç durumu endişelendiricidir ve Türkiye bunun farkında olmalıdır. Türkiye Başbakanı Sayın Erdoğan'ın ülkesinin özellikle mezhebi ve etnik çatışmalara yol açacağından korktuğumuz iç meseleler üzerine yoğunlaşması ve çözüm yolu araması gerekiyor.

Sayın Erdoğan'a önerimiz Türkiye'deki azınlıkların sorunlarını çözmelidir ve artık Türkiye'yi tüm bölge ülkelerinin sorunlarına sokmamalıdır. Çünkü bu, hem devlet hem de halk olarak Türkiye'ye sadece sorunları getirir.

Biz Türkiye halkının siyasi durumu iç ve dış sorunları aşmak ve Türkiye'yi korumak eğiliminde olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden Irakla karşılıklı çıkar, dostluk ve içişlere karışmamak kaydıyla iyi ilişkiler kurmak fırsatı vardır.

Sayın Erdoğan'a hassasiyeti için teşekkür ediyoruz. Fakat Irak halkının biliç ve duyarlılığı sayesinde iç savaş çıkmayacaktır. Kendisinin kehanet ettiği petrol savaşına da Irak merkezi hükümeti izin vermeyecektir ve Irak petrollerini tüm halkın mülkü olduğu için koruyacaktır. Umarız Türkiye de bu siyasetimize destek olur ve yan anlaşmalar imzalayarak bunu başlatamaz."

BİZE ULAŞIN