90 günde dünyanın zirvesine yolculuk

Çin'de inşa edilecek 838 metrelik Sky City gökdeleni 90 günde tamamlanacak. Her gün 5 kat çıkılacak ve en yüksek gökdelen 31 bin kişiye ev sahipliği yapacak

Dünyanın en yüksek gökdeleni olan ve 6 yılda tamamlanan Dubai'deki Burç Halife, birincilik koltuğunu kaybetmek üzere. Bunu sebebi ise Çin'de bir inşaat firmasının 90 gün içinde tamamlayacağı 838 metrelik "Sky City" gökdeleni. Kısa sürede büyük binalar yapmasıyla ün kazanan Broad Sustainable Building (BSB) adlı inşaat firması, yeni hedefi için kolları sıvadı. Sadece 90 günde, 220 katlı bir gökdelen inşa edeceğini iddia eden ve hükümetten onayı bekleyen şirket, yasal izinlerin ardından 2013 mart sonunda projeyi teslim edeceğini iddia ediyor. 3 ay içinde hesaplanan yüksekliğe ulaşılması için her gün 5 kat inşa edilmesi gereken gökdelen tamamlandığında sadece dünyanın en uzun binası olmakla kalmayacak, aynı zamanda dünyanın en kısa sürede yapılan en uzun gökdeleni unvanını da kazanacak.

9'LUK DEPREME DAYANIKLI

Hunan eyaletinin merkezi Changsha'da bulunan BSB'nin genel müdürü Zhang Yue yaptığı açıklamada, tüm projenin 628 milyon dolara (1 milyar 130 milyon TL) mal olacağını belirtti. 31 bin 4 yüz kişiye ev sahipliği yapacak 220 katlı Sky City'nin içinde iş merkezleri, marketler, hastane ve bir de okul olacak. Binada yaşayanlar, ulaşım için yüksek hızlı 104 adet asansör kullanacakken, binadaki enerji tüketimi aynı büyüklükteki bir binanın enerji tüketiminin beşte biri olacak. Yapımında 2 yüz bin ton çelik kullanılacak kulede, Richter ölçümlerine göre 9.0 büyüklüğündeki depreme bile dayanıklı olacak. 632 metrelik uzunluğu ile Çin'in en yüksek ve dünyanın da üçüncü en yüksek binası olan Şanghay Kulesi'nden 206 metre daha uzun olacak Sky City, 828 metre ile dünyanın en yüksek binası olan Dubai'deki Burç Halife'nin de rekorunu 5 metre ile geride bırakacak. BSB şirketi daha önce de 2010'da 15 katlı binayı 6 gün, 2011'de 30 katlı oteli 15 günde inşa ederek ismini duyurmuştu.

Dünyanın en yüksek binaları
Şu anda dünyanın en yüksek binası, yapımı 2004'te başlayan ve 6 yılda tamamlanan Burç Halife. Dubai'deki 160 katlı bu yapının ardından üçüncü sıradaki gökdelen ise Japonya'nın başkenti Tokyo'da bulunan 634 metre yüksekliğindeki Tokyo Skytree gökdeleni. Listede üçüncü sırada Çin'de bulunan 632 metre uzunluğundaki Şanghay Kulesi gelirken, dördüncü sırada ise Mekke'de bulunan 595 metre yüksekliğindeki Abraj Al Bait Kuleleri yer alıyor.

BİZE ULAŞIN