En büyük entrikacı kansere yenildi

Televizyon tarihinin en popüler dizilerinden Dallas'daki J.R. rolüyle bir TV ikonu haline gelen, 'en popüler kötü adam'lardan Larry Hagman, uzun yıllardır savaştığı kansere yenilerek 81 yaşında hayata veda etti

Pazar 25.11.2012
Son Güncelleme: Pazar 25.11.2012
ABONE OL
Müziği,oyuncuları ve konusuyla uzun yıllar milyonları TV başına toplayan Dallas dizisinin entrikacı, karısı dahil çevresindeki herkesi aldatan, güvenilmez petrol baronuydu J.R. Ewing. Larry Hagman'ın sinsi gülümsemesi, Türkiye'de bilinen adıyla 'Ceyar'ın da dizinin de dünya çapında bir fenomen olmasına yetmişti. Ünlü oyuncu, 81 yaşında kansere yenildi.

KÖTÜ KARAKTER MEŞHUR ETTİ

Evinde dün akşam üzeri 16.20 sıralarında hayatını kaybettiğinde, Dallas'taki eşi Sue Ellen Ewing yani Linda Gray ve kardeşi Bobby yani Patrick Duffy yanı başındaydı. Sigara ve alkole düşkünlüğü nedeniyle 1992'de siroz teşhisi konulan Hagman, 1995'te karaciğer kanseri nedeniyle organ nakli ameliyatı geçirdi. Ölümüne ise uzun süredir mücadele ettiği gırtlak kanseri neden oldu. Efsane oyuncu geçen yıl yeniden televizyonlara dönen Dallas'ın yeni versiyonununda da rol alıyordu. Bu yaz yayınlanmaya başlanan Dallas'ın ikinci sezonu ise 28 Ocak'ta başlayacaktı. 1931'de Teksas eyaletinin Forth Worth bölgesinde doğan Hagman, avukat bir baba ile Broadway şovlarında rol almış akrtis bir annenin oğluydu. 1952'de Kore Savaşı sırasında hava kuvvetlerinde askerlik yaptıktan sonra oyunculuk kariyerine başladı. İlk olarak 1965-70'lerdeki komedi dizisi Dream of Jeannie'deki iyi adamı canlandırdığı Tony Nelson ile tanındı. Ancak dünya onu "kötü adam JR" olarak çok sevdi. Hagman, bu karakteri için geçen yıl USA Today gazetesine verdiği röportajda, "Kötü adam tiplemesi oynamak çok keyifli. İnsanların neden J.R.'ı sevdiğini hâlâ anlamış değilim. Üstelik bu sevgi sadece Amerika'da değil neredeyse dünyanın hemen her yerinde" demişti.

13 SEZON EKRANA KİLİTLEDİ
"Dallas" dizisi, 1978-1991 yılları arasında 13 sezon boyunca Türkiye'nin de aralarında bulunduğu pek çok ülkede büyük ilgiyle izlenmişti. Hatta dizi yayımlandığı saatlerde sokaklar boşalırdı. Ceyar'ı ise Uzay Yolu dizisinde Kaptar Kirk'e de sesini veren Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı Oytun Şanal seslendiriyordu. Dizinin 34 yıl sonra ekrana dönen yeni bölümlerinde de ünlü oyuncuya ses veren Şanal, duygularını "Yaşlandı ama karakteri hiç değişmedi. Bu dizi gençlerin de Dallas'ı ve J.R.'ı tanımasını sağlayacak" diye anlatıyordu.

BÖYLE VEDA ETTİLER...
Eşi Sue Ellen'ı oynayan Linda Gray:
"Larry 35 yıl boyunca benim en iyi arkadaşım oldu. Yetenekli, cömert, sevgi dolu ve eğlenceli bir insandı. Onu çok ama çok özleyeceğim." Bobby'nin eşi Pamela'yı oynayan Victoria Principal: "Larry bizim gibi onu tanıma şansını yakalayanlar ve milyonlarca hayranı için unutulmaz ve yeri doldurulamaz bir insandı." Cliff karakterini canlandıran Ken Kercheval: "Larry diğer yarımız gibiydi. Ruhun hep bizimle yaşayacak."