İngiliz parlamentosunda bir ilk

İngiltere Avam Kamarası bir ilki yaşadı. Pakistan asıllı 16 yaşındaki Sümeyye Kerim, İngiliz Parlamentosu'nda kürsüden konuşma yapan ilk başörtülü genç kız olarak İngiltere tarihine geçti.

İngiltere Avam Kamarası'nın tarihi salonu ve koltuklarında geçen hafta gençler oturdu. Her yıl yapılan "Gençlik Parlamentosu" toplantısının bu yılki konuşmacısı olan Kerim yaptığı konuşması kadar başörtüsüyle de dikkati çekti.

Unutulmayacak bir tecrübeydi


İlk kadın milletvekilinin 1918 yılında, ilk kadın başbakanın ise 1979 yılında seçildiği İngiltere'de, Sümeyye Kerim, İngiltere başbakanlarının parlamentoya seslendikleri kürsüde konuşan ilk başörtülü Müslüman kadın oldu. Kerim, "Hiçbir zaman unutamayacağım bir tecrübeydi. Parlamentoda, gençleri ve genç Müslüman kadınları temsil etmek çok güzeldi. Konuşma yapma fırsatım olduğu için kendimi ayrıcalıklı hissediyorum" diye konuştu.

Umarım gelecekte sayı artar


İngiltere'de yaşayan çok sayıda başörtülü Müslüman kadın olduğunu vurgulayan 16 yaşındaki Sümeyye Kerim, "İngiliz Parlamentosu'nda gelecek yıllarda başörtülü kadınları daha fazla görmeyi umuyorum, bu harika bir şey olur" dedi. İngiltere'de 2010 yılında yapılan genel seçimle ilk kez, Müslüman kadınlar parlamentoya girdi. İşçi Partili Shabana Mahmud, Yasmin Kureyşi ve Rushanara Ali seçildi.

İlk Müslüman vekil Sarvar

İlk Müslüman erkek milletvekili ise 1997 yılındaki seçimde Muhammed Sarvar oldu. Barones Sayeeda Warsi ise 2010 yılında ülkede ilk Müslüman kadın kabine bakanı olarak görevlendirildi. Muhafazakar Partili Warsi, İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nda bakan yardımcılığı görevini sürdürüyor.

BİZE ULAŞIN