İsrail'in B planı

Filistin BM'e "üye olmayan gözlemci devlet" statüsü için Perşembe günü başvuruda bulunacak. Bu kritik süreçte İsrail'i endişelendiren konu Filistin'in üye olmayan gözlemci devlet statüsü kazanması.

Zira eğer Filistin'in başvurusu kabul edilirse İsrail'in Kudüs, Batı Şeria ve Gazze'ye yönelik hem işgal hem de kanlı saldırıları, Filistin yönetimi tarafından Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesine şikayet edilebilecek. Hakkında Uluslararası Savaş Mahkemelerinde dava açılmasından endişe duyan İsrail, Perşembe günkü BM toplantıları öncesi harekete geçti. Amerika'nın desteğini alan İsral, AB üyesi ülkelere, Filistin'in başvurusuna 'hayır' oyu vermeleri yönündeki baskılarını arttırdı. İsrail gazetesi Haaretz'in son haberine göre İsrail yönetimi başvurunun kabul edilmesi durumu için de bir B Planı hazırladı.

Bu plana göre İsrail eğer Filistin Perşembe günkü toplantılar sonunda BM'ye üye olmayan gözlemci devlet statüsü kazanırsa, Filistin yönetimi ile yapılacak sözleşmedeki bazı maddelerin kaldırılmasını istiyor. Bu maddelerin başında da Filistin'in Uluslararası Savaş Mahkemelerine üyeliği geliyor. Çünkü eğer Filistin'in başvurusu BM tarafından kabul edilirse mevcut sözleşmeye göre Filistin, Uluslararası Savaş Mahkemelerine de üye olabilecek ve İsrail'i dava etme hakkına sahip olacak. İsrail başvurunun kabul edilmesi halinde en azından Filistin'in Uluslararası Savaş Mahkemelerine üye olmasını sağlayan maddenin sözleşmeden kaldırılmasını istiyor.

BİZE ULAŞIN