Ban'a "Suriye'de inisiyatif al" mesajı

Başbakan Erdoğan, 7 Aralık'ta Türkiye'ye gelecek BM Genel Sekreteri Ban'a, "Suriye'de inisiyatif al" diyecek. Erdoğan, Türkiye'deki Suriyeli göçmenlere yardımın devam etmesini de isteyecek

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-moon, Suriye kriziyle ilgili görüşmelerde bulunmak üzere 7-8 Aralık'ta Türkiye'de olacak. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın konuğu olarak ağırlanacak Ban'dan Suriye konusunda inisiyatif alması istenecek. Başbakan Erdoğan Genel Sekreter'e, "Suriye'de 3 milyondan fazla insan evlerinden oldu. BM ne yapıyor? Siz ne yapmayı düşünüyorsunuz? Yeni Özel Temsilciniz El Ahdar El İbrahimi'nin girişimleri olacak mı?" sorularını yöneltecek. Ban, ilk olarak Hatay'daki İslahiye Çadır Kenti'ni ziyaret edecek. 8 Aralık'ta ise Başbakan Tayyip Erdoğan'ın konuğu olarak Ankara'ya gelecek ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşecek. Ban'a Ankara'nın vereceği mesajlar ve soracağı sorular şöyle:
Suriye'de yaşanan insanlık dramına karşın uluslararası toplumun harekete geçmesinde aktif rol oynamanızı bekliyoruz. Sizin Genel Sekreter olarak etkin olmanızı bekliyoruz. Suriye'de daha fazla kan dökülmemesi için çaba harcayın, Devlet Başkanı Beşar Esad'ın sivil halkı katletmesini durdurun.
Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar El İbrahimi'nin yeni bir girişimi var mı? Ne tip adımlar atmayı planlıyor? Suriye'nin yeni muhalefeti ile görüşmeyi planlıyor mu?
BM'den gelen yardımların devam etmesini bekliyoruz. Türkiye'deki Suriyelilerin sayısı her geçen gün artıyor. Ülkelerin ikili yardımları çok kısıtlı.
BM'nin Kıbrıs ile ilgili kararlara sahip çıkması önemli. Rum Kesimi'nin başta Akdeniz'de giriştiği tek taraflı çabalara sessiz kalınmamalı. Çözüm için inisiyatif alabilecek olan BM'dir. Türkiye, çözüm için elinden geleni yapmaya hazırdır.
Irak'ta gerilim tırmanıyor. Bu konuda BM'nin rol almasını bekliyoruz.

BİZE ULAŞIN