Öğrencilere kurşun geçirmez sırt çantası

Yıllardır devlet başkanları, emniyet müdürleri ve zengin petrol şeyhleri için modaya uygun kurşun geçirmez elbiseler üreten Kolombiyalı bir şirket, şimdi Amerikalı öğrenciler için kurşun geçirmez sırt çantaları tasarlıyor.

Piyasada, kurşun geçirmez hazır giyimin "Armanisi" olarak bilinen Bogota merkezli Caballero, normalleriyle hemen hemen aynı fiyata satılan
yağmurluk, kazak, deri ceket, spor ceket gibi kurşun geçirmez elbiseler üretiyor. Caballero'nun yeni müşteri kitlesini, daha önce akla bile gelmeyen, ABD'li öğrenciler oluşturuyor.Firmanın, çocuklar için, görünüşte piyasada satılan diğer ürünlerle aynı görünen sırt çantası ve üst giysileri, İsrail yapımı Uzi'den sıkılan kurşunları durduracak zırha sahip.

Firmanın sahibi olan Miguel Caballero (46), 20 yıldır bu işin içinde olduğunu belirterek, "Yıllarca düşünsem çocuklar için kurşun geçirmez elbiseler üreteceğim aklıma gelmezdi" diye konuşuyor.

Caballero, bununla birlikte ABD'de son son yıllarda okullarda gerçekleştirilen silahlı eylemler ve toplu ölümlerin piyasada böyle bir ihtiyaç doğurduğunu söyledi.

Ürünlerin normallerinden ayırt edilemeyecek tasarım ve görünüşe sahip olduğunu belirten Caballero, bu tür ürünlerin çocukların korunmasına yönelik bir araç olduğunu ifade ederek, "Dünyanın tüm ülkeleri silahlanmaya çalışırken ABD'de 'kendimizi koruyalım' anlayışı var. Durum böyle olunca, ticari olarak bir fırsat doğmuş oluyor" dedi.

Caballero'nun ABD'deki mümessili Elite Sterling Security şirketi, sırt çantalarını 300 doların altında bir fiyattan satışa sunuyor. Şirketin patronu A.J. Zabadne, ilk ürünlerin, 1999'da Columbine Lisesi'nde okul katliamının yaşandığı bölge ile geçtiğimiz yıl Aurora sinema baskının gerçekleştirildiği bölgede satışa sunulduğunu belirtti.

İlk etapta Kolombiya'dan 300 adet sırt çantası getirdiklerini söyleyen Zabadne, "Bazı okullar ürünlere ilgi duyuyor. Bilgi alıyorlar ancak henüz bir sipariş gelmedi. Okulların bu tür bir ürünün faydalarını anlayacaklarını umuyoruz" dedi.

Bu arada merkezi Massachusetts'de bulunan Bullet Blocker ve Salt Lake City'deki Amendment II isimli şirketler dahil başka üreticiler de benzer ürünler imal ediyor.

BİZE ULAŞIN