8.2'ye 6 kurban

Şili'yi önceki akşam vuran 8.2'lik depremde sadece 6 kişi can verdi. Binlerce kişi tsunami riski yüzünden tahliye edildi. 2 dakika süren sarsıntı sonrasıysa halk panik içinde sokaklara döküldü

Güney Amerika ülkelerinden Şili dün. 8.2'lik bir depremle sallandı. Ülkenin kuzeyinde yaşanan deprem Latin Amerika'nın büyük bir bölümünü içine alan bir tsunami alarmı verilmesine neden oldu. Depremde 6 kişi yaşamını yitirdi, 13 kişi de yaralandı. 45 dakika sonra Şili kıyılarına vuran ve 2 metreyi geçen dalgalar ise ilk belirlemelere göre can kaybına neden olmadı. Depremin merkez üssünün, Iquique kentinin 99 kilometre kuzeybatısında ve yerin 10 kilometre altında olduğu belirlendi.

TSUNAMİ UYARISI KALDIRILDI

Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi'nin uyarısının ardından ülkenin Büyük Okyanus kıyısındaki tüm yerleşim birimlerinde yaşayan 900 bini aşkın kişi yüksek bölgelere tahliye edildi. Yerel saatle sabah 5 sıralarında ülkenin büyük bölümündeki tsunami uyarıları ise kaldırıldı.
16 Mart'ta da 6.7 büyüklüğündeki bir depremin meydana geldiğini belirten uzmanlar, bölgede son iki hafta içinde 500'den fazla sarsıntı olduğunu kaydediyor. Yerel saatle 20.46'da meydana gelen depremden sonra biri 6.2 büyüklüğünde çok sayıda da artçı sarsıntı kaydedildi. Şili Başkanı Michelle Bachelet depremin yarattığı zararın henüz gece olduğu için tam olarak tespit edilemediğini ve bu yüzden acil durum ilan ettiğini bildirdi. Bachelet ülkesinin tsunami ve depreme karşı gösterdiği tavrı Twitter'dan yaptığı açıklamada överken, "Herkesi yetkililerin ikazlarına uymaya ve şafağa kadar güvenli bölgelerini terk etmemeye davet ediyorum" dedi.
Iquique Valisi Gonzalo Prieto, depremde iki kişinin kalp krizi geçirerek öldüğünü söyledi. 2 dakika kadar süren şiddetli sarsıntı sonucu elektrik direklerinin devrilmesiyle binlerce kişi elektriksiz kalırken bir havaalanı ağır hasar gördü, birçok yerde de yangın çıktı. Depremin neden olduğu heyelanlar yüzünden yollar kapandı.
Iquique kentinde yaklaşık 300 kadın mahkûm, hasar gören hapishaneden kaçtı. İçişleri Bakanı Rodrigo Penailillo yağmaları önlemek ve kadın mahkumları yakalamak için depremden etkilenen bölgeye 300 asker ve 100 polis gönderildiğini belirtti.

ÇEVRE ÜLKELER DE SALLANDI
Deprem komşu ülke Bolivya'da da 4.5 büyüklüğünde bir sarsıntıya neden olurken Peru'yu da etkiledi. Ayrıca Ekvador, Kolombiya ve Panama için de tsunami uyarısı yayımlandı. Pasifik Tsunami Uyarı Merkezi, Kosta Rika, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nikaragua, Meksika ve Hawaii için de düşük düzeyde bir uyarı yaptı. Şile ve Peru dışındaki ülkelerde tsunami uyarısı kısa süre sonra kaldırıldı. Tsunaminin Peru'yu da etkilemesi üzerine Boca del Rio kentinden 200 kişi tahliye edilirken, ülkede dalga yüksekliğinin 45 santimetreyi geçmediği belirtiliyor.
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmeler ve BM Sanal Operasyon Koordinasyon Merkezinden alınan bilgilere göre, Şili'nin söz konusu depreme ilişkin herhangi bir yardım talebi bulunmadığını bildirdi.

DEPREM KADERLERİ OLDU

Pasifik Deprem Kuşağı'nda yer alan Şili'de 1877 yılında meydana gelen 8.3 büyüklüğündeki depremin ardından 24 metre yükseklikte dev dalgalar oluşmuş, tsunami sadece Şili ve Peru'yu değil okyanusun karşı kıyısındaki Japonya'da da hasara neden olmuştu. Şimdiye kadar ölçülen en büyük deprem de 1960 yılında Şili'de meydana gelmişti. 9.5 büyüklüğündeki depremde 5 binden fazla kişi yaşamını yitirmişti.
2010'da meydana gelen 8.8 büyüklüğündeki deprem ile ardından oluşan tsunamide 700'den fazla kişi ölmüş, 220 bin ev kullanılamaz hale gelmişti. Şiddetli deprem sonucu ortaya çıkan enerjinin, Dünya'nın dönüş ekseninde değişikliğe neden olarak gün uzunluğunu 1.26 mikro saniye kısalttığı da belirlenmişti. Şili'nin dünyanın en fazla depreme yatkın ülkesi olduğunu belirten uzmanlar, tektonik plakaların bu ülkenin altında üst üste geçtiğini ve yüzeye doğru depremler yaratan bir basınç oluşturduğunu vurguluyor.

900 BİN KİŞİ YÜKSEK YERLERE KAÇTI
Tsunami alarmı yüzünden kıyı bölgelerde yaşayan 900 bin kadar Şilili yüksek bölgelere kaçtı. Yağmaları önlemek için Iquique kenti başta olmak üzere deprem bölgesine 300 asker, 100 de polis gönderildi. Şili hükümeti şu an için yardım çağrısı yapmadı.

DAKİKA BOYUNCA NEFESLERİNİ TUTUP ÖLMEYİ BEKLEDİLER
Bir havaalanının hasar gördüğü deprem yüzünden çeşitli noktalarda yangın çıktı. Heyelandan yollar kapandı. Ölen 6 kişiden 2'sinin kalp krizi geçirdiği açıklanırken, biri 6.2 büyüklüğünde onlarca da artçı deprem meydana geldi.

BİZE ULAŞIN