Yeni kimyasal saldırılar inceleniyor

ABD ve İngiltere'nin Suriye'de rejimin bu yıl içinde düzenlediği ileri sürülen 4 farklı kimyasal saldırıyı incelediği belirtildi. Toplanan deliller analiz için Türkiye'ye de gönderildi

Suriye'de 150 binden fazla insanın öldüğü iç savaşta Beşar Esad rejiminin yine kimyasal saldırılar yaptığı iddia edildi. İngiliz Times gazetesinin haberine göre yeni saldırılar, Ağustos 2013'te yaklaşık bin 400 kişinin öldüğü kimyasal saldırıdan daha sonra gerçekleşti. İngiltere ve ABD dışişleri bakanlıklarının iddiaları araştırdığı belirtilirken 4 farklı saldırının da başkent Şam çevresinde olduğu kaydedildi. Times'a konuşan İngiliz yetkililer saldırıların ocak ile nisan ayları arasında düzenlendiğini söyledi. Buna göre 27 Mart'ta Harasta'da, 13 Ocak'ta Deraya'da ve bu ay Adra ile Cubar'da kimyasal saldırılar yaşandığı iddiaları soruşturuluyor. Haberde ayrıca muhaliflerin kimyasal silah kullanıldığına dair topladıkları kanıtların hem ABD hem de Türkiye tarafından incelendiği belirtildi. Kullanılan kimyasalların ise "öldürücü olmayan fakat maruz kalan kişiyi etkisiz hale getiren" türden olduğu kaydedildi. Times gazetesinin haberi İsrailli üst düzey ordu yetkililerinin "Suriye rejimi, muhaliflere karşı martta kimyasal saldırıda bulundu" raporundan birkaç gün sonra açıklandı. İsrail, saldırıların yapıldığı Suriye üssünün kimyasal anlaşma çerçevesinde Batı'ya isimleri verilen birlikler arasında yer almadığını söylemişti.

KİMYASAL SÜRE DOLUYOR

Muhalifler de Cubar'daki kimyasal saldırının ardından 3 kişinin öldüğünü ve 27 kişinin yaralandığını duyurmuştu. Ayrıca zehirli gazlara maruz kalanların videoları kamuoyuna yansımıştı. Suriye hükümeti ise Cubar'daki kimyasal saldırıyı muhaliflerin yaptığını ve daha sonra suçu rejime attığını açıklamıştı. Öte yandan Ağustos 2013'teki kimyasal saldırının ardından yapılan Şam rejiminin elindeki kimyasalları teslim etme anlaşmasında süre dolmak üzere. Şam'ın elindeki bütün kimyasalları 27 Nisan'a kadar teslim etmesi gerekiyor. Bu kimyasallar 30 Haziran'a kadar imha edilecek.
BİZE ULAŞIN