Afganistan'da şiddetli çatışma: 32 ölü

Afganistan'ın kuzeyindeki Faryab vilayetinde Taliban militanları ile güvenlik güçleri arasında üç gündür devam eden çatışmalarda ölenlerin sayısı 32'ye yükseldi.

Faryab Emniyet Amiri Muhammad Naim Anderabi, Kaysar ilçesinde üç gün önce çıkan ve hala devam eden çatışmalarda 30 militanın öldürüldüğünü belirtti.

Çatışmalarda iki polisin de yaşamını yitirdiğini kaydeden Anderabi, üçü polis, altısı sivil 19 kişinin de yaralandığını söyledi.

Anderabi, çatışmalara Taliban'ın diğer vilayetlerdeki yetkililerinin yanı sıra Pakistanlı Taliban komutanlarının da katıldığını vurguladı.

Kaysar Kaymakamı Abdulcemil Siddiki de ilçedeki çatışmaların üç ayrı bölgede devam ettiğini, güvenlik güçlerinin Taliban yönetimindeki bazı bölgeleri geri aldığını kaydetti.

Açıklamaları reddeden Taliban sözcüsü Qari Yusuf Ahmadi ise örgütün geri adım atmadığını, birçok bölgenin halen kontrolleri altında olduğunu iddia etti.

Taliban militanları, yaklaşık bir hafta önce Kaysar ilçesine saldırı düzenleyerek bazı bölgeleri kontrolleri altına almıştı.
BİZE ULAŞIN