Ateşkes delindi

Ukrayna'nın doğusundaki Rusya yanlısı ayaklanmaların sona ermesi için Cenevre'de varılan anlaşmaya rağmen, dün Slovyansk'ta çıkan çatışmada 3 kişi hayatını kaybetti

İsviçre'nin Cenevre kentinde ABD-AB-Rusya-Ukrayna dörtlüsünün perşembe günü aldığı "Ukrayna krizine barışçıl çözüm" kararının ardından, Ukrayna hükümetinin cumartesi akşamı Paskalya Bayramı nedeniyle ilan ettiği ateşkes, sadece saatler sonra delindi. Zirveden çıkan "Rusya yanlılarının ülkenin doğusundaki devlet binalarını işgalini sona erdirmesi karşılığında suçlarının affedileceğini içeren anlaşmanın ertesi günü Mariupol kentinde, Ukrayna Milli Muhafız Askeri Birliği' ni ele geçirmeye çalışan Rusya yanlısı 3 milis öldürülmüştü. Rusya yanlılarının Cenevre'de varılan anlaşmayı tanımaması ve Kiev hükümeti istifa edene kadar işgal ettikleri 10'dan fazla kentteki devlet binalarını boşaltmaması üzerine terörle mücadele operasyonuna devam eden Kiev hükümetiyse, dünkü Paskalya Bayramı öncesi operasyona ara vereceğini açıklamıştı. Ancak ateşkesin de delinmesi uzun sürmedi. Doğudaki Donetsk kentine bağlı Slovyansk'ta Rusya yanlılarının kurduğu bir kontrol noktasında yerel saatle pazar sabahı 01.00 sularında çatışmada 3 Rusya yanlısı hayatını kaybetti. Fransız AFP'ye konuşan yüzü maskeli Vladimir isimli Rus, dört aracın kontrol noktasına geldiğini ve içindekilerin otomatik silahlarla kendilerine ateş açtığını bildirdi. Saldırıda aşırı sağcı yasadışı Sağ Sektör grubunun parmağı olduğundan şüphe ediliyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı ise üç Rusya, iki Kiev yanlısının öldüğünü duyurdu. Saldırının ardından referandumla Ukrayna'dan ayrılmak isteyen ayrılıkçılar pazar gecesi 23.00'te başlayan ve bu sabah sona eren sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Ertuğrul Apakan devreye girdi

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ukrayna Özel Gözlem Misyonu Şefi Ertuğrul Apakan, Slovyansk'taki çatışmanın ardından yardımcısının Donetsk'e giderek Cenevre'den çıkan barış anlaşmasının yürürlüğe sokulması için çabalayacağını açıkladı.

BİZE ULAŞIN