'Demokrasi parodisi'nin tarihi belli oldu

Suriye'de devlet başkanlığı seçiminin 3 Haziran'da yapılacağı açıklandı. Seçim sadece rejimin kontrolündeki bölgelerde yapılacak. Henüz kimsenin aday olmadığı seçimi Esad'ın kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor

Suriye'de dördüncü yılına giren iç savaşta her gün neredeyse 100 kişi öldürülürken yapılacak yeni devlet başkanlığı seçiminin tarihi açıklandı. Meclis Başkanı Muhammed Lahham, "Suriye Arap Cumhuriyeti başkanlık seçimleri ülkedeki Suriye vatandaşları için 3 Haziran tarihinde yapılacaktır" dedi. Yurtdışındaki Suriyelilerin ise 28 Mayıs'tan itibaren oy verecekleri açıklandı. Lahham, aday olacakların 22 Nisan'dan 1 Mayıs'a kadar başvuru yapabileceklerini belirtti. Lahham'ın açıklamasından birkaç saat önce ise Şam'daki meclis binasının yanına havan topu düşmesi sonucu 5 kişi hayatını kaybetti. Savaş nedeniyle nüfusun neredeyse yarısının yerinden olduğu Suriye'de seçimlerin nasıl yapılacağı konusunda açıklama yapılmadı. Devlet başkanlığı için 17 Temmuz'da görev süresi dolacak Beşar Esad dahil kimse başvuru yapmadı. Ancak Esad'ın 3'üncü dönemi için yeniden aday olup 7 yıl daha Suriye'yi yönetmesine kesin gözüyle bakılıyor. Muhalifler daha önce seçim için "demokrasi parodisi" demişti. Aralarında Türkiye ve ABD'nin de bulunduğu 11 ülke, seçimin itibarı olmadığını açıklamıştı. Suriye'de bu yıl ilk kez devlet başkanlığı seçiminde birden fazla aday başvuruda bulunabilecek. Ancak yeni düzenlemeye göre adayların son 10 yıldır Suriye'de yaşaması gerekiyor. Tüm muhaliflerin yıllardır sürgünde olması nedeniyle yine güçlü rakip olamayacak. Yeni kurallara göre, sandıklar sadece rejimin kontrol ettiği bölgelerde açılacak. Sonuçlar muhaliflerin kontrolündeki bölgeler için de geçerli olacak. Bu arada ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Esad rejiminin bir kez daha kimyasal silah kullandığı haberleri için, "Muhaliflerin ağırlıklı olduğu Kefr Zeyta'da, zehirli endüstriyel kimyasalın, sanırım klorin kullanıldığına yönelik işaretler var. Bundan Esad hükümetinin sorumlu olduğuna dair iddiaları inceliyoruz" dedi.

BM'nin açlık alarmı verdiği Suriye'de, başkent Şam'ın banliyösi Kadam'da halkın plastik torbalarda mantar yetiştirdiği görülürken, Özgür Suriye Ordusu'nun yayınladığı bir fotoğrafta yenmek üzere beslenen kurbağalar tüyleri ürpertiyor.

BİZE ULAŞIN