Aliyev'den Ermenistan'a tokat gibi cevap

Prag'da Türkiye'yi eleştiren Ermenistan liderine yanıt, aynı toplantıya katılan Azerbaycan liderinden geldi. Aliyev, Erdoğan'ın taziye mesajına da Ermenistan'dan olumlu karşılık gelmediğini söyledi.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Çek Cumhuriyeti başkenti Prag'da yapılan Doğu Ortaklığı Zirvesi'nde 1915 olaylarına ilişkin Ermeni soykırımı iddialarını yineledi ve Ermenistan'a sınırlarını açmadığı için Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) üyeliğinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Sarkisyan'ın ardından konuşan Aliyev ise şöyle konuştu:

"Bugün maalesef Ermenistan Cumhurbaşkanı fırsat bularak Türkiye'ye saldırdı. Bunu yapmak çok kolay çünkü toplantıda Türkiye'den temsilci bulunmuyor. Fakat ben buradayım ve Türkiye-Ermenistan sınırının neden kapalı olduğunu anlatabilirim."

'Ermenistan olumlu karşılık vermedi'

Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin taziye mesajına Ermenistan'dan olumlu karşılık gelmediğini söyledi:

"Erdoğan, birkaç yıl önce Ermenistan yönetimine arşivlerin açılmasını teklif etti ancak olumlu cevap gelmedi. En son mâlum olaylarda hayatını kaybeden Ermeni asıllı vatandaşlara taziye dileklerini sundu fakat ne yazık ki Ermenistan'dan yine olumlu karşılık gelmedi."

Ermenistan hükümetinin bölgede barış istemediğini savunan Aliyev, sözlerine şöyle devam etti:

"Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği'nin Erdoğan'ın tutumunu desteklemesine rağmen, Ermenistan hükümeti açıklamayı yetersiz buldu. Bu, bölgede kimin barış istemediğini açıkça ortaya koyuyor. Biz barış ve topraklarımızın geri verilmesini istiyoruz. Ermenistan işgale son vermelidir. Bu çok kolaydır. Sadece Ermenistan hükümetinde siyasi irade olmalıdır."

'Ermenistan'a yaptırım uygulanmalı'

Aliyev, Yukarı Karabağ işgali konusunda çifte standart uygulandığını belirterek, Batılı devletlere sitemde bulundu.

"Azerbaycan halkının sizlere sorusu var. Neden Ermenistan'a yaptırım uygulanmıyor? Neden Avrupa Konseyi'nde Ermenistan'ın oy verme hakkı alınmıyor?" diyen Aliyev şöyle devam etti:

"Onlar başka bir ülkenin toprağını işgal altında tutuyorlar. BM Güvenlik Konseyi'nin dört kararnamesi uygulanmıyor ve karşılığında hiçbir ceza uygulanmıyor. Sözde Karabağ yönetiminin temsilcileri Avrupa ülkelerinden vize alabiliyor. Buna son verilmelidir."
BİZE ULAŞIN