Suudi Arabistan'da virüs can almaya devam ediyor

Suudi Arabistan'da ağır akut solunum yolu yetersizliği sendromu (SARS) hastalığının türevi olan corona virüsünün bulaştığı 14 kişiden 5'inin hayatını kaybettiği bildirildi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, son bir ay içinde ülkede 38'i sağlık çalışanı olmak üzere 151 kişinin corona virüsü kaptığı, bunlardan 28'inin hayatını kaybettiği belirtildi.

Virüsün ilk kez görüldüğü 2012 yılından sonra en çok vakanın bu ay içinde görüldüğü ve 14 yeni corona virüsü vakasıyla karşılaşıldığı kaydedilen açıklamada, şimdiye kadar ülke genelinde virüs nedeniyle 92 kişinin öldüğü ifade edildi.

SARS'ın değişik bir türü olan corona virüsü ilk olarak Eylül 2012'de tespit edilmişti. Suudi Arabistan başta olmak üzere Ortadoğu ülkelerinin korkusu haline gelen corona virüsü, akciğerleri ve böbrekleri tahrip ediyor. Bağışıklık sistemini çökerten virüsün uzun süreli yakın temasla bulaştığı belirtiliyor. Kaynağı hakkında yeterli bilgi olmayan virüse karşı henüz koruyucu aşı veya antibiyotik ilaç tedavisi bulunmuyor.
BİZE ULAŞIN