Uçağı bulmak yıllar alabilir

Kayıp Malezya uçağını arayan insansız sualtı aracı eli boş döndü. ABD'li uzman "Devasa bir alanı yeniden tarayacağız. Bu yıllar alabilir" dedi

Malezya'dan Çin'e giderken 239 yolcusuyla birlikte kayıplara karışan yolcu uçağını arama çalışmalarının yıllar sürebileceği söyleniyor. Reuters haber ajansının, ismini gizli tutan ABD'li bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre, Bluefin 21 adlı insansız sualtı aracı son dalışından da eli boş döndü. Bluefin 21, uçağın karakutusundan geldiği sanılan sinyallerin tespit edildiği bölgenin 3 boyutlu haritasını çıkarmakla görevlendirilmişti. ABD'li uzman "Arama çemberini tamamen taradık, fakat uçağa ait hiçbir iz bulamadık. Şimdi her şeye baştan başlamalıyız. Uçağın düşmüş olabileceği devasa bir alanı tekrar aramamız gerekecek. Bu işlem yıllar sürebilir" dedi.

'ÖLÜM AÇIKLAMASI YOK'
CNN'e konuyla ilgili bir röportaj veren Malezya Başbakanı Necip Rezak da "Elimizdeki delillerden yola çıkacak olursak, yolcuların hâlâ hayatta olabileceğini ümit etmek oldukça zor. Kayıpların akrabaları somut delil elde edilene kadar yakınlarının öldüğünü kabul etmeyeceklerini söylüyor. Onlara olan saygım dolayısıyla yolcuların öldüğüne dair herhangi bir açıklama yapmayacağım" diye konuştu. Malezya hükümeti geçtiğimiz hafta yolcuların ölüm belgelerini düzenlemeye başlayacaklarını duyurmuştu. Ailelerin somut delil olmadan ölüm belgesi düzenlenmesine sert tepki göstermesi üzerine hükümet geri adım atmak zorunda kalmıştı. Necip Rezak ayrıca "Özel uzmanlardan oluşan bir ekip, verdiğim direktifler doğrultusunda uçakla ilgili bir rapor hazırladı. Raporu büyük ihtimalle önümüzdeki hafta yayımlayacağız" dedi. Malezya hükümeti, 8 Mart'ta kaybolan uçak hakkında "bilgi paylaşımında bulunmadıkları" ve "arama çalışmalarına yeterince önem vermedikleri" eleştirilerine maruz kalmıştı. Yolcu yakınları ise Malezya hükümetini suçlamaya devam ediyor. Aileler, kaldıkları otelde açıklama yapan Malezya Havayolları yetkililerine, "Diplomatların da buraya gelip sorularımızı yanıtlamasını istiyoruz" tepkisinde bulundu. İsteklerinin yerine getirilmeyeceğini öğrenen aileler Pekin'deki Malezya Büyükleçiliği'nin önünde toplanarak eylem düzenledi.
BİZE ULAŞIN