Esad devlet başkanlığına aday

Suriye'de Beşşar Esad devlet başkanlığına yeniden adaylık başvurusunda bulundu.

Suriye Halk Meclisi Başkanı Muhammed Cihad Lahham, Beşşar Esad'ın yeniden devlet başkanlığına adaylık başvurusunda bulunduğunu bildirdi.

Suriye resmi ajansı SANA'nın haberine göre, başkan Lahham, mecliste düzenlediği oturumda, Yüksek Anayasa Mahkemesinin Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın yeni bir devlet başkanlığı dönemine adaylık başvurusunda bulunduğunu belirtti.

Esad 3. dönem devlet başkanlığı için adaylık başvurusunda bulunmasının ardından destekçilerine "sevinç gösterisinde bulunurken havaya ateş açmamaları" uyarısında bulundu.

SANA'nın haberinde Esad'ın, "Hangi adayı desteklerse desteklesin, Suriyelilerin yapması gereken, milli bilinç içinde belirlenen vakitte, sandık başına gitmeleridir" şeklindeki ifadelerine yer verildi.

Devlet başkanlığı adaylığı için daha önce Halep milletvekili Mahir Abdülhafız Haccar, eski bakan ve meclis üyesi Abdullah en-Nuri, müdendis Sevsen Ömer el-Haddad, Samir Ahmed Ma'la, Muhammed Firas Yasin Rucuh, Abdusselam Yusuf Selame'nin başvuruda bulunduğu duyurulmuştu.

Müracaatını anayasa mahkemesine yapanların, adaylığının kabul edilmesi için 250 üyeli halk meclisinden en az 35 "kabul oyu" almaları gerekiyor. Seçim kanunlarına göre üyeler, yalnızca bir kişiye oy verebiliyor.
BİZE ULAŞIN